A3 Haber

YSK karar verdi: 16 ilde “Millet İttifakı” adı kullanılamayacak

YSK karar verdi: 16 ilde “Millet İttifakı” adı kullanılamayacak

YSK karar verdi: 16 ilde “Millet İttifakı” adı kullanılamayacak
Nisan 19
10:47 2023

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 16 ilde “Millet İttifakı” adının kullanılamayacağına karar verdi. CHP ve İyi Parti, 16 ilde fermuar modeliyle anlaşarak seçimlere girme kararı almıştı.

Habertürk gazetesinden Fevzi Çakır’ın haberine göre CHP ve İyi Parti 16 ilde fermuar modelinde anlaştıklarını duyurmuştu. Çorum, Düzce, Batman, Van, Bartın, Adıyaman, Çankırı, Amasya ve Hakkari illerinde CHP logosu ile seçime gitme kararı alınırken; Gümüşhane, Bayburt, Aksaray, Yozgat, Muş, Bitlis, Erzurum illerinde ise İYİ Parti logosu ile seçime gidilmesi konusunda mutabık kalınmıştı.

Millet İttifakı’nın YSK temsilcileri bu illerde oy pusulalarında “Millet İttifakı” isminin kullanılıp kullanılmayacağına dair YSK’dan görüş isterken, AKP YSK Temsilcisi Recep Özel, “Bu illerde ittifakla seçime gidilememesi nedeniyle Millet İttifakı adının kullanılamayacağını” kaydetti.

16 ilde sadece aday gösteren partinin logosu olacak

YSK, dün yaptığı toplantıda her iki başvuru üzerinden durumu değerlendirdi. Yapılan müzakereler sonucunda YSK, söz konusu 16 ilde “Millet İttifakı” adının kullanılamayacağına karar verdi. Bu illerde sadece aday gösteren partinin logosu bulunacak. Söz konusu partinin logosunun üzerinde “Millet İttifakı” ibaresi yer almayacak.

Millet İttifakı seçmenleri 14 Mayıs’ta Çorum, Düzce, Batman, Van, Bartın, Adıyaman, Çankırı, Amasya ve Hakkari’de sadece CHP logosunu; Gümüşhane, Bayburt, Aksaray, Yozgat, Muş, Bitlis, Erzurum illerinde ise sadece İYİ Parti logosunu görecek.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER