A3 Haber

“Seçim gazının” detayları belli oldu: Erdoğan’ın “bedava doğalgaz” vaadi ne zaman gerçekleşecek?

“Seçim gazının” detayları belli oldu: Erdoğan’ın “bedava doğalgaz” vaadi ne zaman gerçekleşecek?

“Seçim gazının” detayları belli oldu: Erdoğan’ın “bedava doğalgaz” vaadi ne zaman gerçekleşecek?
Nisan 22
09:22 2023

Karadeniz gazının karaya ulaşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir ay doğalgaz faturalarının ödenmeyeceğini açıklamıştı. “Bedava doğalgazın” tarihi ve detayları belli oldu. Buna göre konutlarda 20 Nisan sonrasında gelen ilk faturalarda tutar sıfır olacak.

Konutlarda 20 Nisan sonrasında gelen ilk faturalarda tutar sıfır olacak. 20 Nisan tarihinden sonra kesilecek faturalarda ücret kısmında sıfır ibaresi yer alacak.

Tayyip Erdoğan, Karadeniz gazının devreye alınmasıyla konutlarda kullanılacak mutfak ve sıcak su tüketiminde 25 metreküp doğal gaz tüketiminden ücret alınmayacağını açıklamıştı.

“Bedava doğalgazın” tarihi ve detayları da belli oldu.

Hürriyet’ten Neşe Karanfil’in haberine göre konutlarda 20 Nisan sonrasında gelen ilk faturalarda tutar sıfır olacak.

  • 20 Nisan tarihinden sonra kesilecek faturalarda ücret kısmında sıfır ibaresi yer alacak.
  • Bir gün önce, örneğin 19 Nisan’da fatura kesildiyse aynı tüketicinin bir sonraki faturasından ücret alınmayacak. 19 Nisan’da kesilen faturadan sonra, ücretsiz fatura dönemi 19 Mayıs olacak.
  • Bir yıl boyunca aylık 25 bin metreküplük ücretsiz doğalgazın kullanılmayan kısmının sonraki aya devretmeyeceği belirtildi.
  • Mayıs ayında kullanım 20 metreküpte kalırsa kalan 5 metreküp bir sonraki aya devretmeyecek.

Merkezi sistemde ne olacak?

  • Merkezi ısıtmanın devrede olduğu sitelerde de ilk ay FATURA düzenlenmeyecek. 20 Nisan tarihinden sonra kesilecek faturalarda site sakinleri de ısıtma için herhangi bir bedel ödemeyecek.
  • 25 metreküp uygulamasında da site yönetimleri faturayı buna göre düzenleyecek. Kartlı sayaçlarda ise uygulama mahsuplaşma şeklinde olacak.
  • Konutlarda doğalgazın metreküpünün Türkiye ortalamasının (dağıtım bedeli ve vergiler dahil) 6.07 lira olduğundan hareketle yapılan hesaba göre, bir yıl boyunca konutlardaki ısınma ve sıcak su ihtiyacına denk gelen 25 metreküpün ücretsiz olmasıyla faturalardan aylık 151.75 lira alınmayacak. Bir yıllık dönemde ise vatandaşın cebinde bin 821 lira kalacak.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER