A3 Haber

Akşener seçimden sonra ilk kez konuştu: Kılıçdaroğlu’na Oğan ve İnce konusunda tam yetki verdik

Akşener seçimden sonra ilk kez konuştu: Kılıçdaroğlu’na Oğan ve İnce konusunda tam yetki verdik

Akşener seçimden sonra ilk kez konuştu: Kılıçdaroğlu’na Oğan ve İnce konusunda tam yetki verdik
Mayıs 20
15:35 2023

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 14 Mayıs seçimlerinin ardından yaptığı ilk açıklamada, “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçilmesi için hepimiz en şiddetli şekilde, elimizden gelenin sonuna kadar çalışacağız” dedi. Akşener, Sinan Oğan ve Muharrem İnce konusunda Kemal Kılıçdaroğlu’na tam yetki verdiklerini söyledi.

İyi Parti lideri Akşener, ikinci tura kalan cumhurbaşkanı seçimleri, kampanya süreci ve sandık güvenliği hakkında konuştu.

Akşener, “Ya 2019’da PKK’ya, 2023’te de Hizbullah’a sırtını dayayanları seçeceksiniz, ya da ülkemizde terörün gölgesini bile barındırmayacak olanları seçeceksiniz. Ya Suriyelileri gönderemeyiz diyenleri seçeceksiniz ya da göndereceğiz diyen bizleri seçeceksiniz” dedi.

Akşener, DEVA Partisi lideri Ali Babacan’ın “Eğer cumhur ittifakı anayasa değişikliği konusunda gelin beraber çalışalım derse ona da hazırız” sözlerine de yanıt vererek, “Bazen ne söylediğiniz değil, ne zaman söylediğiniz önemlidir” diye konuştu.

Akşener’in açıklamalarından satır başları şöyle:

 • Kılıçdaroğlu’nun potansiyel seçmeni, sandığa gitmeyen, geçersiz oy atan ve Erdoğan’a oy vermeyen seçmendir.
 • Bu seçim, 0-0 ile başlayan ve bir referandum haline dönmesi gereken bir seçim.
 • Kanaat önderi dediğimiz pek çok insan üzerinde etkili olan, kendi çevremizdeki pek çok insanla bire bir görüşmeler yaptım. Partimizin yetkilisi konumunda olan tecrübeli arkadaşlarımız da benzer çalışmalar yaptılar. 81 ildeki tüm teşkilatlarımız, eski ve yeni vekillerimiz çarşambadan itibaren saha çalışmasına başladılar.
 • Kılıçdaroğlu’nun 13. Cumhurbaşkanı seçilmesi için hepimiz en şiddetli şekilde, elimizden gelenin sonuna kadar çalışacağız.
 • İlk turda tercihini Erdoğan’dan yana kullanan ya da Kılıçdaroğlu’ndan yana kullanmayan ama Erdoğan’a oy vermeyen vatandaşlarımızla görüşmeler yapacağım.
 • İstanbul’da da yoğun bir saha çalışması programı olacak, akşam gidiyorum. İlçelerimizde önce görünür bir şekilde çalışma, arkasından hemşehri dernekleri, daha sonra ev toplantıları, ev ziyaretleri, mikro bazda bir çalışma yapacağım.
 • Sadece kendiniz değil, özellikle İyi Parti olarak aileniz, dostlarınız, arkadaşlarınızın arkadaşlarını büyük bir çaba harcayarak sandığa götürüp Kılıçdaroğlu’na oy verdirin.
 • 28 Mayıs’ta vereceğiniz kararla; ya seçim kazanmak uğruna kadınlara şiddeti, ölümü, tacizi, tecavüzü ve hatta sahiplendirilmeyi reva görenleri seçeceksiniz; ya da kadınların, çocukların gençlerin hakkını hukukunu koruyup iyileştirmek isteyenleri seçeceksiniz. Ya dün olduğu gibi milli bayramlarda Atatürkümüzün adını bile anmamak için her şeyi yapanları seçeceksiniz ya da her milli bayramı Atatürkümüzün adıyla, iziyle kutlayanları seçeceksiniz. Ya ne mutlu Türküm demekten rahatsız, cumhuriyet değerlerimize gıcık olanları seçeceksiniz ya da varlığım Türk varlığına armağan olsun diye ant içenleri seçeceksiniz. Ya 2019’da PKK’ya, 2023’te Hizbullah’a sırtını dayayanları seçeceksiniz ya da ülkemizde terörün gölgesini bile barındırmayacak olanları seçeceksiniz. Ya gücünü mafyalardan alanlardan, ya da gücünü yalnızca milletin iradesinden alanları seçeceksiniz. Ya ensar diye diye ülkemizi yol geçen hanına döndüren, vatandaşlığımızı pazarlayaları seçeceksiniz; ya da hududumuzu namus, nüfus cüzdanımızı tapu bilenleri seçeceksiniz. Ya Suriyelileri gönderemeyiz diyenleri seçeceksiniz ya da tüm oyunları bozarak, Avrupa’nın göçmen hendeği olmayı reddedenleri, sığınmacıları ülkelerine gönderecekleri seçeceksiniz.
 • Türk milleti olarak bu seçimle birlikte önümüzde iki seçenek var: Sarayın büyüyen gölgesinde kayıp mı olacağız, millet iradesini yeniden hakim mi kılacağız? Yandaşların yol düzenine yol mu vereceğiz, zenginlik ve refahı mı seçeceğiz. Ülkemizi devam eden bir yıkımın son halkasına mı bırakacağız, köprüden önce son çıkışla yeni bir yolun önünü mü açacağız?
 • Kazanmaktan başka seçeneğimiz yok. İstibdada dur demeye devam edeceğiz, kahrolsun istibdad, yaşasın hürriyet diyeceğiz, adalet diyeceğiz.
 • En sonunda dün olduğu gibi bugün de istibdadcılar gidecek, biz kazanacağız, milletimizle tarih yazacağız.

Sinan Oğan konusu

 • Ben görüşme yapmadım. Aday olarak Kılıçdaroğlu’nu gösterdik ve arkasındayız. Seçim gününe kadar da elimizden ne geliyorsa yapacağız. Kendisine, sayın Oğan ve bir başka arkadaşımız dahil olmak üzere, İnce de dahil, her türlü görüşme yetkisini, talepleri varsa o talepleri yerine getirme yetkisini, genel başkanlar olarak kendisine yetki olarak verdik. Bu görüşmeleri Kılıçdaroğlu yönetiyor o yüzden. Arzu ettikleri her türlü görevi, görevlendirmeyi, talebi talebi yerine getirebilir.
 • Büyük iftiralara uğradık, o kadar ağır, yoğun iftiralar atıldı ki bazı vatandaşlarımız muhtemelen inandılar. Siyasetçi seçmeni anlamak zorundadır. Daha net, açık bir biçimde biz bu iftiralara maruz kaldık ama bunu hak etmedik, biz bu değiliz demek için… Süre çok az. O nedenle yapılan bir çalışma bu, doğru anlatırsak sonuç olabiliriz.
 • Miting olmayacak. Yapacağımız iş, tek tek ikna…

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER