A3 Haber

Faili meçhul cinayetler davasında karar: Tüm sanıklar beraat etti

Faili meçhul cinayetler davasında karar: Tüm sanıklar beraat etti

Faili meçhul cinayetler davasında karar: Tüm sanıklar beraat etti
Mayıs 26
18:42 2023

Mehmet Ağar’ın da aralarında bulunduğu 19 sanık hakkında 1990’lı yıllarda işlenen 19 faili meçhul cinayeti işledikleri iddiasıyla açılan davada tüm sanıklar hakkında yeniden beraat kararı verildi. Mahkeme, istinaf mahkemesinin daha önceki beraat kararını bozmasına rağmen ilk kararında ısrarcı oldu ve davayı beraatle sonuçlandırdı.

İddianameye göre sanıklar, 1993-96 yılları arasında Abdülmecit Baskın, Namık Erdoğan, Metin Vural, Recep Kuzucu, Behçet Cantürk, Savaş Buldan, Haci Karay, Adnan Yıldırım, İsmail Karaalioğlu, Yusuf Ekinci, Ömer Lutfi Topal, Hikmet Babataş, Medet Serhat, Feyzi Aslan, Lazem Esmaeılı, Asker Smıtko, Tarık Ümit, Salih Aslan ve Faik Candan’ı öldürmekle suçlanmıştı.

İddianamede, Mehmet Ağar, İbrahim Şahin, Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Ercan Ersoy, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Seyfettin Lap, Enver Ulu, Uğur Şahin, Alper Tekdemir, Yusuf Yüksel, Abbas Semih Sueri, Lokman Külünk, Mahmut Yıldırım, Nurettin Güven ve Muhsin Korman’ın ‘suç işlemek amacı kurulan silahlı örgüte üye olmak’ ve ‘adam öldürmeye iştirak etmek’ suçlarından cezalandırılması talep edilmişti.

Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 13 Aralık 2019’da dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, dönemin Özel Harekat Daire Başkanı İbrahim Şahin, eski MİT yöneticisi/emekli Albay Korkut Eken, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım ve özel harekat polislerinin aralarında olduğu 19 sanık hakkında beraat kararı vermişti. Ankara Bölge Adliye (istinaf) Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, sanıklar hakkında verilen beraat kararlarının bozulmasına hükmetmişti. Bozma kararı sonrası dosya bir kez daha Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlanmıştı.

Davanın bugünkü duruşmasında mütalaasını açıklayan savcı, tüm sanıkların beraatını talep etti. Daha sonra sanık avukatları mütalaaya karşı savunmalarını yaptı. Söz alan müşteki avukatlarından Levent Kanat, “Gelmeden kontrol ettim, bütün yargılama boyunca 41 hakim, 13 savcı değişmiş. Bu kadar hakim bolluğunda fail yokluğu yaşadık. Bu hakimler arasında bugün AYM üyesi olan da Yargıtay üyesi olan da BAM üyesi olan da var” dedi.

Verilen aranın ardından mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme, sanıklar Ağar, Şahin, Eken, Yıldırım ile eski özel harekatçılar Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Abbas Selim Sueri, Nurettin Güven, Muhsin Korman, Enver Ulu, Seyfettin Lap, Alper Tekdemir, Lokman Külünk, Uğur Şahin, Yusuf Yüksel, Ercan Ersoy, Ayhan Özkan ve Ahmet Demirel’in “suç işlediklerinin sabit olmadığı” gerekçesiyle beraatına hükmetti. Mahkeme ayrıca yargılama aşamasında hayatını kaybeden Ziya Bandırmalıoğlu yönünden de düşme kararı verdi.

About Author

Serdar

Serdar

Related Articles

TÜM HABERLER