A3 Haber

Yeni yasama yılının ilk grup toplantısında Erdoğan’dan muhalefete “türban” çağrısı: “Anayasa ile teminat altına alalım…”

Yeni yasama yılının ilk grup toplantısında Erdoğan’dan muhalefete “türban” çağrısı: “Anayasa ile teminat altına alalım…”

Yeni yasama yılının ilk grup toplantısında Erdoğan’dan muhalefete “türban” çağrısı: “Anayasa ile teminat altına alalım…”
Haziran 21
13:58 2023

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Türkiye’nin aydınlığa çıkması için değil altılı masa, gerekirse 16’lı masa kuracağım” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na “Masadaki ortakları artırmak neticeyi değiştirmez” yanıtını verdi. Muhalefete seslenen Erdoğan, “Eğer dürüstseniz yeni yasama döneminde başörtüsü meselesini anayasa ile teminat altına alalım” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin yeni yasama dönemindeki ilk grup toplantısında konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

  • Omuz omuza mücadele verdiğimiz sayın Devlet Bahçeli ve tüm ülkücü kardeşlerimize, sayın Fatih Erbakan ve milli görüşcülerine, Mustafa Destici ve alperenlere, sayın Önder Aksakal ve arkadaşlarına, sayın Zekeriya Yapıcıoğlu ve arkadaşlarına saygılarımı sunuyorum. Sayın Sinan Oğan ve tavrını milli iradeden koyan herkese teşekkür ediyorum. Bundan sonra da vatanımızın bekasını ve istikbalini el üstünde tutmayı sürdüreceğiz. İnancımıza göre zaferin yegane sahibi Allahtır. 
  • Dün yine İslam dünyasından bir ülkenin temsilcisi ziyaretime geldi, ismini vermeyeceğim. Dedi ki, bizde AKP’ye çıkan oy yüzde 99. Bunlar bir şeyi gösteriyor. Ne diyor altılı masa, şimdi 16’lı masa. Masadaki ortakları artırmak neticeyi değiştirmez. Yetmez bunu daha da artırman lazım. Bu millet irade ister, eser ister, hizmet ister. Yalanla dolanla talanla bir yere varılmaz.

Anayasa çağrısı: “Eğer dürüstseniz, samimiyseniz…”

  • Hayat tarzı üzerinden vatandaşa korku saldılar. Bay bay Kemal bizim vatandaşın yaşam tarzıyla uzaktan yakından alakamız yoktur, o sizin derdiniz. Siz bu ülkede milletin hayat tarzıyla uğraştınız. Ve sahtekarlık yaptınız. Yeri geldiniz aldınız yanınıza başörtülü kızımızı rozet taktınız, biz de başörtülülerden yanayız dediniz. Yalan. Eğer dürüstseniz samimiyseniz başörtü meselesini seçimden önce anayasa ile teminat altına alalım. Kandilden Pensilvanyaya kadar terör baronlarının destek beyanlarına bir kez olsun itiraz ettiniz mi? Ortaklarınız itiraz etti mi? Edemediniz dirsek temasınız var. Uçkuru kaptırmışsınız uçkuru! Bay bay Kemal siz LGBT’cisiniz, yanınızdakiler de LGBT’ci. Ne AKP, ne MHP ne cumhur ittifakının üyelerinde böyle bir bela yok. Aramızdaki fark bu.
  • Birileri hazmetmekte zorluk çekse de, yüzde 52 oy oranıyla büyük bir zafer elde ettik. Ezici bir çoğunlukla milletimizin güvenine teveccühüne mahzar olduk. Oylarımızı artırmayı başardık. 52 ilde rakibimize göre yarışı önde tamamladık. Bayburt, ilçelerde Harran şahsımıza en yüksek oyu veren yerler oldu. Depremde en ağır yıkımı yaşayan Hatay’ın tercihini bizden yana kullanması bizi ayrıca mütehassis etti. Meclis boyutunda 14 Mayısta yüzde 49,5 oy oranıyla 300 milletvekili kazandık. Mazeret aramadan bahanelere sığınmadan vatandaşı suçlama gafletine düşmeden kendi iç muhasebemizi açık yüreklilikle yapıyoruz.
  • Seçim sonuçları muhalefete de çok büyük mesajlar vermiştir. Başta CHP olmak üzere muhalefetin sandıktan çıkan mesajları doğru okuyup gereğini yapmaktan başka seçeneği yoktur. Ya gereğini yapacak ya marjinalleşecektir. 160 masa da kursa sandıkta milletin tokadını yemekten kurtulamaz. Biz bu tespitleri söylerken kendi çıkarlarımızı düşünmüyoruz.

“Su alan gemi dümenine kim gelmiş önemi yoktur”

  • Baba-oğul arasındaki taht mücadelesini bizim için önemi yok. Biri baba biri oğul olmuş bize ne. Su alan gemi dümenine kim gelmiş önemi yoktur. Asıl mesele muhalefetin millete parmak sallamaktan vazgeçmesidir. Asıl mesele ülkenin sorunlarına odaklanmasıdır.
  • Siyaseti yürütürken Türkiye eksenine bağlı kalalım diyoruz. Milli konularda farklılıkları bir kenara bırakabilip buluşabilmeliyiz. Her seçim sonrası bize oy verenlerle siyasi tercihi farklı olanlara da el uzattık. Gönül kapılarımızı tüm vatandaşlarımıza sonuna kadar açtık. İdeolojik ön yargılarından bir türlü sıyrılamadılar. Meselelere Türkiye merceğinden bakamadılar. Türk siyasetinin nereye evrildiğini göremediler. Yaşanan gelişmeleri doğru analiz edemediler. Küçük olsun benim olsun mantığını terk edemediler. Bir iki hafta değişir gibi yapıp eski siyaset yapıl tarzlarına geri döndüler.
  • Halka tepeden bakan faşist zihniyet kabuk değiştirerek varlığını korumayı başardı. 28 Mayıstan sonra tekerrür etti. Seçimin faturası yine millete çıkarıyor, kabahat yine vatandaşta aranıyor. Depremzede kardeşlerimize yapılan hakaretlerin ardı arkası kesilmiyor.

Asgari ücret ve enflasyon

  • Bu artışla yüzde 34 gibi enflasyonun üzerinde refah payını da içeren bir oranla ara zammı gerçekleştirdik. Son rakamla birlikte, geçtiğimiz yıla göre yüzde 107 oranında, 2022 yılına göre reel yüzde 312 artış göstermiştir. Bay bay Kemal bak yine kaldı bu iş. Ne sana kaldı ya! Sen şu anda, maalesef tilki marifetiyle konuşup duruyorsun. Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz dedik. Asgari ücret desteğini önümüzdeki 6 ay boyunca 500 lira olarak uygulayacağız. Kurban Bayramı arefesinde çalışanlarımıza yeni sevinç yaşatacağına inandığım asgari ücretin hayırlı olmasını diliyorum. Seçim döneminde açıkladığımız memur maaşları ile ilgili sözleri de inşallah yerine getireceğiz. Kanun teklifini en kısa sürede meclisin kararına sunacaktır. Geçen hafta cumhurbaşkanı yardımcımız Cevdet Bey ile ekonomi koordinasyon kurulu ilk toplantısını yaptı. Vatandaşımızın aşını ekmeğini işini koruması önceliklerimizin başındadır. Geriye gidişe asla izin vermeyeceğiz. Depremin yaralarını sararken enflasyonla mücadele konusunda kararlı adımlar atacağız. 2022 haziran ayında yaptığımız geçici düzenlemeyle yenilenen kira konut yardımını yüzde 25 ile sınırlamıştık. Yenilenen sözleşmeler için de aynı uygulamaları sürdüreceğiz. Bundan sonra da üreticilerimizi destekleyeceğiz. Sanayicilerimizi teşvik edeceğiz. İhracatcılarımızın önüne açacağız. Çiftçilerimizin yanında olacağız.

Yerel seçimler

  • Partimiz açısından bir seçim bitmiş yeni seçim maratonu başlamıştır. Hedefimiz daha fazla belediyeyi kazanmaktır. Büyük şehirlere daha fazla asılacağız. Rehavete kapılmadan, şımarmadan yolumuza devam edeceğiz.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER