A3 Haber

AKP’li vekilin evinde yaşamını yitiren Kadirova’nın cesedindeki ikinci deliğin nedeni belli oldu

AKP’li vekilin evinde yaşamını yitiren Kadirova’nın cesedindeki ikinci deliğin nedeni belli oldu

AKP’li vekilin evinde yaşamını yitiren Kadirova’nın cesedindeki ikinci deliğin nedeni belli oldu
Kasım 08
08:20 2019

AKP’li vekil Şirin Ünal’ın evinde yaşamını yitiren Nadira Kadirova’nın cesedindeki ikinci delik iddiasının ortaya atılmasının ardından, morgda çekilmiş fotoğraflarına ulaşıldı. İddiaya göre fotoğraflarda, genç kadının koltuk altında bir delik daha olduğu görülüyor.

AKP’li milletvekili Şirin Ünal’ın evinde şüpheli bir biçimde yaşamını yitiren Nadira Kadirova’nın cesedinde ikinci bir kurşun deliği olduğu yönündeki iddiaların ardından, DW Türkçe’den Tunca Öğreten’in haberinde, cesedin morgda çekilmiş fotoğraflarına ulaşıldığı belirtildi.

23 yaşındaki Özbekistanlı Kadirova, yaklaşık bir yıldır çalıştığı Şirin Ünal’ın evinde 23 Eylül akşamı şüpheli bir şekilde yaşamını yitirmişti. Kalbinin üzerinde kurşun deliği bulunan Nadirova’nın ölümü, kayıtlara intihar olarak geçmişti. Genç kadının ölümüne neden olan kurşun, Ünal’ın Baretta marka silahından çıkmıştı. Ölümünün ardından memleketinde toprağa verilen genç kadının kalbinin üzerinde ikinci bir kurşun deliği olduğu yönünde iddialar ortaya atılmıştı.

Özbekistan polis kaynaklarından 4 Kasım’da edinilen bilgiye göre toprağa verilmeden önce Kadirova’nın naaşını yıkayan kadınlar, ikinci kurşun deliğini gördüklerini ifade ediyorlardı. Aynı günlerde Kadirova’nın ağabeyi Muhammed Ali Kadirova da, kız kardeşinin naaşını son kez gören akrabalarının ikinci bir delikten bahsettiğini teyit ediyordu. Bu durum Kadirova’nın cinayete kurban gitmiş olabileceği yönündeki iddiaları da kuvvetlendiriyordu.

Soruşturma dosyasına göre Kadirova’nın, olayın yaşandığı akşam üzerindeki kıyafetlerde yapılan incelemede muğlak bazı ifadeler bulunuyordu. Kıyafetin sol göğüs hizasından giren kurşunun yeri detaylıca anlatılırken, girişin olduğu bölümde silah artıklarının tespit edildiği belirtiliyordu. Haberde görüşüne başvurulan adli tıp uzmanı Şebnem Korur Fincancı, silah artığının yakın mesafeden atış yapıldığını gösterdiğini söylüyordu. Ancak rapor, ikinci bir delikten daha bahsediyordu. Bunun için de şu ifadeler kullanılıyordu: “Kıyafetin, ikinci deliğin olduğu bölümünde silah artığına rastlanmamıştır.” Buradaki şüpheli ifade ise ikinci deliğin yerinin tam olarak gösterilmemesiydi. Fincancı’ya göre ikinci delik çıkış deliği de, bağımsız bir kurşun deliği de olabilirdi. Zira silah artığı tespit edilmemiş olması, atışın uzaktan yapıldığı anlamına da gelebilirdi.

MORGTA ÇEKİLEN FOTOĞRAFLAR

Kadirova’nın morgda çekilmiş fotoğraflarında sol göğsünde, kalp hizasında bir kurşun girişi olduğu görülüyordu. Aynı mermi çekirdeği sol kürek kemiğinin hemen altından çıkıyor ve olay yeri inceleme tutanaklarına göre genç kadının odasındaki duvara saplanıyordu.

Morgda çekilmiş detaylı fotoğraflarda yapılan incelemede Kadirova’nın sol koltuk altında, kaburgasının dirsek hizasındaki bölümünde kurşun deliğine benzer bir delik daha olduğu göze çarpıyordu. Soruşturma dosyasında hiç söz edilmeyen deliğin ikinci bir mermi çekirdeği tarafından açılmış olup olmadığını anlamak için DW, adli tıp uzmanı Şebnem Korur Fincancı ile bir kez daha irtibata geçti.

Fotoğrafların net bir kanıya varmaya yeterli olmadığını söyleyen Fincancı, dirsek bölümündeki kanların bir kurşun yarası olma ihtimalini güçlendirdiğini aktarıyor. Beri yandan uzman, deliğin ilk yardım ekibi tarafından Kadirova’yı hayata döndürmek için açılmış olabileceğine de dikkati çekiyor.

‘GÖĞÜS TÜPÜYLE YAŞAMA DÖNDÜRMEYE ÇALIŞMIŞLAR’

Deliğin ilk yardım ekibi tarafından açılıp açılmadığını anlamak için Kadirova’ya ait ‘ölü muayene tutanağı’na ulaşan DW muhabiri, genç kadını hayata döndürmek için yapılan işlemleri inceledi. Tutanağın ikinci sayfasında şu ifadelere yer verildiği belirtildi: “21:15 sularında 112 tarafından CPR uygulanarak getirildiği, kalp damar cerrahisi ekibinin girişimi, göğüs tüpü uygulamasına rağmen döndürülemediği…”

Koltuk altından açılan delikten, drenajın göğüs boşluğuna gönderilmesi yöntemiyle yapılan ilk yardım müdahalesinin ikinci deliğin nedeni olup olmadığı konusunda Fincancı, “Yüksek ihtimalle” yanıtı verdi.
DW Türkçe’ye konuşan Kadirova ailesinin avukatı Birol Öztürk, genç kadının kesin ölüm sebebinin ancak kapsamlı Adli Tıp raporu sonrasında anlaşılabileceğine dikkati çekti ve sonuna kadar takipçisi olacağını söyledi. Zira Öztürk’e göre Kadirova’nın ölüm sebebinin intihar olduğunu söylemek için henüz çok erken ve elde hâlâ yeterli bulgu yok.

‘NADİRA’NIN GELECEK PLANLARI VARDI’

DW Türkçe, Kadirova’nın erkek arkadaşı ile de yüz yüze görüştü. Ölümüne dek genç kadınla beş ay boyunca ilişki yaşayan genç adam, gözleri dolarak Kadirova’yı şöyle anlatıyor: “Çok iyi insandı. Kazandığı tüm parasını ailesine gönderirdi. Şirin Ünal’dan bahsederken ‘Şirin Abim’ derdi. Ağzından ona dair hiç kötü bir şey duymadım.”

Buna rağmen genç adama göre Kadirova intihar edecek biri değildi. Hayatı ve yaşamayı çok seviyordu. 20’li yaşlarındaki adam “Durup dururken neden intihar etsin ki” diye de soruyor.

Kadirova’nın ölümüne dair kesin sonuç, iki ay içinde çıkması beklenen kapsamlı Adli Tıp raporu sonrasında belli olacak.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER