A3 Haber

Gerekçeli karar açıklandı: Arınç’ın damadını işte böyle akladılar

Gerekçeli karar açıklandı: Arınç’ın damadını işte böyle akladılar

Gerekçeli karar açıklandı: Arınç’ın damadını işte böyle akladılar
Kasım 09
09:19 2019

Mahkeme, Arınç’ın damadı Ekrem Yeter’in Bank Asya’ya para yatırmasını, cemaatin tepedeki beş yöneticisiyle 766 kez telefon irtibatı kurmasını, evinde Fethullah Gülen’in kitaplarının bulunmasını, cemaat bağlantılı dernekte yöneticilik yapmasını, “Örgüte sempati boyutunu aşmadı” diyerek suç saymadı.

A3 Haber Merkezi | Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi Bülent Arınç’ın, Fethullah Gülen cemaati üyesi olduğu iddiasıyla gözaltına alınan ve tutuklandıktan üç gün sonra tahliye edilen damadı Ekrem Yeter’in beraat etmesine ilişkin kararın gerekçesi açıklandı.

Mahkeme, Yeter’in Bank Asya’ya para yatırmasını, cemaatin tepedeki beş yöneticisiyle 766 kez telefon irtibatı kurmasını, evinde Fethullah Gülen’in kitaplarının bulunmasını, cemaat bağlantılı dernekte yöneticilik yapmasını,“örgüte sempati boyutunu aşmadı” diyerek suç saymamıştı.

’41 BİN LİRA CÜZİ MİKTAR’

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nin açıkladığı kararda, Fethullah Gülen cemaati davalarında sanıklara ceza çıkmasına gerekçe olarak gösterilen hususlar, Arınç’ın damadı Ekrem Yeter için neredeyse suç olmaktan çıkarıldı.

Kararda, Ekrem Yeter’in Gülen’in çağrısından sonra Bank Asya’daki hesabına yatırdığı 41 bin liranın “cüzi bir miktar” olduğu belirtildi. Gerekçeli kararda, “Darbeden bir hafta sonrasına kadar yasal faaliyetine devam eden bankadaki rutin hesap hareketlerinin örgütsel faaliyet ya da örgüte yardım olarak değerlendirilemeyeceği” iddia edildi.

Mahkeme, Yeter’in cemaat  bağlantılı Uluslararası Anadolu Sağlık Federasyonu’nda (USAF) yöneticilik yapmasını da, “Dernek yöneticiliğinin sempati ve iltisak boyutunu aşan, örgüt üyesi olduğunu ispat etmeye yeterli örgütsel faaliyetler kapsamında değerlendirilemez” diyerek akladı.

Yeter’in cemaatin tepe yöneticileriyle 766 telefon irtibatı bulunmasını ise “Sanığın tepe yönetimdeki kişilerden (Fethullah Gülen’in doktoru) Tuncay Delibaşı ile iletişimini meslektaş olmaları ve iş gereği yaptığı” gerekçesiyle suç saymayan mahkeme, diğer dört tepe yöneticisiyle olan telefon irtibatlarını ise “görüşme içeriği, görüşme sonrası yapılan örgütsel bir faaliyet tespit edilemediği, içeriği tespit edilemeyen HTS kayıtlarının tek başına mahkumiyete yeterli delil kabul edilemeyeceği” gerekçesiyle suç olarak görmedi.

“Şüpheden sanık yararlanır” denilen kararda, “Sanığın 17-25 Aralık 2013 öncesi dönemi kapsayan eylemlerinin örgüt üyeliği için gerekli olan süreklilik, yoğunluk ve çeşitlilik taşımadığı ve sempati boyutunda kaldığı”, bu nedenle delil yetersizliğinden beraatına hükmedildiği belirtildi.

İşte gerekçeli karardaki o ayrıntı:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER