A3 Haber

Evo Morales’i istifaya zorlayan Bolivya ordusu sağcı senatörü ‘devlet başkanı’ olarak tanıdı

Evo Morales’i istifaya zorlayan Bolivya ordusu sağcı senatörü ‘devlet başkanı’ olarak tanıdı

Evo Morales’i istifaya zorlayan Bolivya ordusu sağcı senatörü ‘devlet başkanı’ olarak tanıdı
Kasım 13
15:45 2019

Bolivya’da Genelkurmay Başkanı Williams Kaliman ve ordu komutanları, Senato Başkan Yardımcısı Jeanine Anez’in geçici devlet başkanlığını tanıdıklarını açıkladı.

Bolivya’da ABD destekli bir darbe süreciyle istifaya zorlanan Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales’in yerine geçen sağcı Bolivya Senato Başkan Yardımcısı Jeanine Anez’in “geçici devlet başkanlığı” ordu tarafından tanındı.

Pagina Siete internet sitesinde yer alan habere göre, Bolivya Genelkurmay Başkanı Kaliman ve ordu komutanlarının Bolivya Devlet Başkanlığı Sarayı Casa Grande del Pueblo’da kendini “geçici devlet başkanı” ilan eden Senatör Anez ile görüştükleri, görüşmeye Emniyet Müdürü Yuri Calderon ve polis yetkililerinin de katıldığı belirtildi.

‘YENİ HÜKÜMETİN YANINDAYIZ’

Genelkurmay Başkanı ve ordu komutanları, görüşmenin ardından yayımladıkları bildiriyle Anez’i geçici devlet başkanı olarak tanıdıklarını duyurdu.

Bildiride, “Koşullar göz önüne alındığında, askeri yasalar, normlar ve düzenlemeler izinde görevlerimizin başına döndüğümüzü size bildirmek istiyoruz. Hukukumuzun emrettiği gibi yeni hükümetin yanındayız” ifadeleri kullanıldı.

Emniyet Genel Müdürü Calderon da konuya ilişkin CNN International’a yaptığı açıklamada, ordu ve polisin eşgüdüm içinde çalıştığını ve birlikte hareket ettiğini söyledi.

NE OLMUŞTU?

Bolivya’da ABD destekli darbe nedeniyle istifa etmek zorunda kalan solcu Devlet Başkanı Evo Morales’in evi basılmış, hakkında tutuklama kararı çıkarılmıştı.

Morales, iltica teklifini kabul ettiği Meksika’ya gitmek üzere Bolivya’dan ayrıldığını açıklamıştı.

Darbenin ardından Morales’ten açıklama

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER