A3 Haber

Soruşturmadaki mendilcinin fotoğrafına Google’dan ulaşıldı

Soruşturmadaki mendilcinin fotoğrafına Google’dan ulaşıldı

Soruşturmadaki mendilcinin fotoğrafına Google’dan ulaşıldı
Kasım 16
10:49 2019

İngiliz askeri istihbaratçı James Gustaf Edward Le Mesurier’in ölü bulunduğu Beyoğlu’ndaki sokakta bir yıl boyunca mendil satıp olaydan önce aniden ortadan kaybolan gizemli mendilcinin fotoğrafına Google’dan ulaşıldı.

Beyaz Miğferler’in kurucusu ve eski İngiliz istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier’in ölü bulunduğu Karaköy, Ali Paşa Medresesi Sokak’ta bir yıl boyunca her gün aynı yerde oturup mendil satan ve İngiliz istihbarat subayının ölümünden bir hafta önce ortadan kaybolan gizemli mendilci hâlâ bulunamadı.

Polis ekipleri, Suriyeli mendilci “Muhammed” hakkında inceleme başlattı.

Hürriyet’ten Fırat Alkaç’ın haberine göre ekipler önceki gün mendilciyi tanıyan Karaköy esnafının ifadesine başvurdu. Esnafın anlatımına göre gizemli mendilci her sabah saat 08.00 sıralarında Ali Paşa Medresesi Sokağı’na gelip ajan Le Mesurier’in hem ev hem ofis olarak kullandığı binanın olduğu sokağın başında gün boyunca bekliyordu. Bir yıl boyunca yaz kış demeden neredeyse her gün sokağa gelen mendilci esnafın anlatımına göre sabahları tost yiyip kahve içiyordu. Eski kıyafetler giyen ve uzun sakal bırakan mendilci aynı zamanda düzgün Arapça konuşuyordu. Karaköy esnafının anlatımına göre az Türkçe bildiği düşünülen mendilci çevresiyle de pek sohbet etmiyordu. Adının “Muhammed” olduğunu söyleyen mendilci her gün saat 16.00 sıralarında sokaktan ayrılıyordu.

Mendilci, Le Mesurier’in ölümünden bir hafta önce ortadan kayboldu.

‘Hep aynı yerde bekliyordu’ 

Aynı bölgede 33 yıldır dolaşarak mendil sattığını söyleyen Orhan Fikilli her gün yaklaşık beş defa Ali Paşa Medresesi Sokak’tan geçtiğini belirtti.

Bir yıl boyunca Suriyeli Muhammed’i gördüğünü söyleyen mendilci Orhan Fikilli “Ben yıllardır Karaköy bölgesinde mendil satarım. Yaşım büyük olmasına rağmen sokakları dolaşırım. Çantamdaki mendilleri satmaya çalışırım. Yaklaşık bir yıldır sabahları sokaktan geçtiğimde Suriyeli mendilciye selam verirdim. Sadece ‘merhaba’ derdi. Başka bir şey söylemezdi. Ama güzel Arapça konuşuyordu. Hep aynı yerde bekliyordu. Benden genç olmasına rağmen hiç sokakları dolaşmazdı. Hep aynı yerde otururdu. Bizimle pek konuşmadı. Önünde bir tezgâhı vardı” dedi.

Google’dan ulaşıldı

Polis ekipleri konuyla ilgili incelemesini sürdürürken gizemli Suriyeli mendilcinin fotoğrafı Google sokak görüntülerine yansıdı. Görüntülerde mendilcinin, Le Mesurier’in evinin olduğu sokağın başında oturduğu ve mendil sattığı görülüyor. Mahalle sakinlerinin teşhis ettiği mendilci Muhammed’in yüzü fotoğraflarda net bir şekilde görülüyor.

Esad’tan Le Mesurier açıklaması: Önemli sırlar bildiği için öldürüldü

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER