A3 Haber

Bakan’a göre EYT’de maliyet sürdürülebilir değilmiş!

Bakan’a göre EYT’de maliyet sürdürülebilir değilmiş!

Bakan’a göre EYT’de maliyet sürdürülebilir değilmiş!
Kasım 19
23:35 2019

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili “En az on analiz yaptık. Hiçbirinin maliyeti sürdürülebilir değil” iddiasında bulundu.

2020 Merkezi Yönetim Bütçe ve 2018 Kesin Hesap Kanun Teklifi görüşmelerine katılan ve milletvekillerinin sorularını cevaplayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, EYT’ye ilişkin soruya “Benim elimde on küsur analiz var. Her türlü kombinasyonu denedik. Fakat hiçbirisinin maliyeti sürdürülebilir bir maliyet değil. Emeklilik için yaş şartını bekleyen 1998 öncesi işe giren sigortalımızın ortalama yaşı 48. 65 yaşını bekleyecek değiller. Bunlar kademeli olarak emekli olacaklar. Emeklilik yaşının 65 olduğu iddiası da doğru değil. 2008 reformu tam kendi seviyesine ulaştığı zaman gerçekleşecek yaş. 65 yaş şartı kadın ve erkek sigortalı için 2048’de sağlanacak. 2048 yılına kadar bütün emekliler kademeli olarak belli yaş aralıklarında emekli oluyorlar. Şu anda 52,7 ortalama emeklilik yaşımız var. EYT olan kesimin yaklaşık yarısı şu anda 657 kapsamında” diye konuştu.

“Bağışların bir kuruşuna bile dokunulmadı”

Bakan Selçuk, 15 Temmuz bağışlarına ilişkin, “1 kuruşuna bile dokunulmadı. 330 milyon liranın üzerindeki para fonda duruyor” açıklamasını yaptı.

Makam arabasına yönelik soruya Selçuk, “Makam arabası mevcutta olduğu için kullanmaya devam ettim. 12 milyon diye bir şey yok. Devlet malzeme ofisi aracılığıyla temin ediliyor. KDV hariç 1,2 milyon TL” ifadelerini kullandı.

 

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER