A3 Haber

Kılıçdaroğlu: 17 yıldır bu ülkeyi yönetenler sadece cepleri için çalıştılar

Kılıçdaroğlu: 17 yıldır bu ülkeyi yönetenler sadece cepleri için çalıştılar

Kılıçdaroğlu: 17 yıldır bu ülkeyi yönetenler sadece cepleri için çalıştılar
Kasım 22
11:53 2019

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “17 yıldır bu ülkeyi yönetenler sadece cepleri için çalıştılar” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, AKP’li belediyeler için “İsraf diyorlar ama israf içinde yaşıyorlar” dedi.

Partisinin İzmir’de düzenlenen belediye başkanları toplantısında konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Partili belediyelerle ilgili olarak “İsraf diyorlar ama israf içinde yaşıyorlar” dedi.

“Hiçbir belediye başkanımız enkaz edebiyatının altına saklanmadı” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Devraldığınız özellikle başka partilerden belediyeyi devralan arkadaşlarıma sesleniyorum, belediyenin borç batağında olduğunu gördüler. Ama enkaz edebiyatının altına da saklanmadılar. Bu nedenle hepsine teşekkür ediyorum. Enkaz edebiyatının arkasına sığınılırsa, ben görevimi yapamıyorum algısı ortaya çıkar. Mali çıkarlar ne kadar zor olursa olsun biz görevimizi yapabiliriz dediniz.”

“AKP’li belediyeler israf denizinde yüzüyor”

AKP’li belediyeleri eleştiren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Başka bir şey daha yaptınız. İsraf haramdır diyoruz. Saraydakiler de israf haramdır diyor. Hangi inançtan olursan olsun israf haramdır diyor. Ama israf denizinde yüzüyorlar. Siz tasarruf yaptınız. Bir beldenin, belediyenin hak ve hukukla nasıl yönetileceğini gösterdiniz. Sade bir belediye başkanlığı, güven veren bir belediye başkanlığı. Şatafattan ve israftan kaçınıldığı an sokakta daha rahat yürüyeceksiniz.”

“Parayı tasarruftan buluyoruz”

CHP’li belediyelerin tasarruf ederek kaynak yarattığını söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Bir örnek vereceğim, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu yıl dar gelirli, yoksul 30 bin üniversite öğrencisine burs verecek. Miktarı 96 milyon lira. Nereden bulduğu bu parayı israfı önleyerek. İsrafı önlüyoruz, tasarrufu halk için kullanıyoruz.”

“17 yıldır bu ülkeyi yönetenler cepleri için çalıştı”

Kılıçdaroğlu açıklamasında şunları söyledi:

“Bin liranın altında emekli maaşı alan var mı yok mu tartışması için dul ve yetim aylığı alan kişilerin sayısı verdim. Dediler ki böyle bir şey yok. En başta bin liranın altında emekli maaşlar var. Ben doğru söyledikçe onlar kandırmaya çalışıyorlar. Hangi televizyonları ve gazeteleri olursa olsun doğruları söylemek zorundayız. 800 binden kişi bin liranın altında aylık alıyor. 17 yıldır bu ülkeyi yönetenler Türkiye’yi ne hale getirdiler. Vatandaş için değil cepleri için çalıştılar.  Biz kimin için çalışıyoruz vatandaş için çalışıyoruz. Birlikte başlattık birlikte yürüteceğiz. Ahlaklı ve adaletli bir siyaset.”

“Beğenmediğiniz bir partinin belediyesine kayyum atıyorsunuz”

Kayyumlarla ilgili konuşan Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

“Hangi partiden olursa olsun diğer partilerin rakibidir. Ama bu partilerin ortak bir hedefi vardır, demokrasi gibi. Vatandaşlardan Hiç kimsenin aç kalmaması gibi. Eğer siz beğenmediğiniz bir partinin belediyesine kayyum atıyorsunuz. Peki vatandaş neden oy kullandı? Sandığı neden koydunuz? Hadi başkanı görevden aldınız, belediye meclisi var. Ben şu sözü defalarca kullandım, ülkede kimsenin can ve mal günveliği yok. Bunu ben deyince kızıyorlar. Kişi başı gelirin 70 bin dolar olduğu ülke (İskandinav ülkeleri) batmış ama bizde demokrasi kavramı gitmiş. Benim dediğim doğru kimse aksini söylemeyecek.”

“Katar ordusunun arkasında kim var?”

Kılıçdaroğlu, tank palet fabrikasının devri için şunları söyledi:

“Bizler CHP’liler, demokrasiden yana olanlar ülkemizin bütün varlıklarına sahip çıkarız. Ama birileri en değerli varlıklarını başka bir orduya peşkeş çekiyorsa buna karşı durmak bizim namus borcumuzdur. Tank Palet Fabrikası’ndan bahsediyorum. Değeri 20 milyon dolar. Sakarya’da kurulu. Bu şu anda Katar ordusuna bedava verildi. ‘Satılmadı, özelleştirme’ yok dedi. Resmi Gazete’de çıktı. Altında da imzası var. Özelleştirme kanununa göre yapıyorsun. Dedi ki satılmadı. Vatandaşa yalan söylüyor. Şu soruma bir türlü cevap alamadım. Her zaman da soracağım, hangi ülke fabrikasını başka ülkeye verir? Biz satmadık diyor. Bir de satsaydın para alırdık. Kiralamadık diyor, işletme hakkını devrettim diyor, kaça devrettin? Hiçbir cevap yok. Madem ki devrettin tamam o zaman ihaleyi ne zaman yaptın? Belki başka biri ben 25 değil 10 yıllığını da alacağım. Bunu yapmak ülkeye ihanettir. Keşke bu konuda da mahkemeye verse de bu konuyu mahkemede anlatsak. Türk Telekom’u işletme hakkını devrettiler kaça? 6 buçuk milyar dolara. Burada da 25 yıllığına bedavaya devrediyorsunuz. Niye bedava? Kime verdiniz? Katar ordusunun arkasında kim var?”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER