A3 Haber

İzmir’de yeni bir ‘kent suçu’: Zorlu Holding’in gökdelen inşaatı başladı

İzmir’de yeni bir ‘kent suçu’: Zorlu Holding’in gökdelen inşaatı başladı

İzmir’de yeni bir ‘kent suçu’: Zorlu Holding’in gökdelen inşaatı başladı
Kasım 25
09:18 2019

İzmir’de uzun süredir tartışılan, şehir plancılarının itiraz ettiği, mimarların “kent suçu” dediği Zorlu Holding’in “Zorlu Konak” adlı gökdelen projesi yaşama geçiyor. Proje kapsamında tarihi tütün depolarının yıkımına başladı. İşte o kent suçunun öyküsü…

İzmir’in kalbi olarak nitelendirilen Konak Pasaport semtindeki Passtel AVM ve tütün depolarının bulunduğu alana yapılacak gökdelen inşaatı için yıkım çalışmaları başladı.

Zorlu Holding, Pasaport’a gökdelen yapmak için 11 yıl önce kolları sıvadı. 1/1000 ölçekli imar planında “Ticaret seçenekli konut alanı” olarak görünen tütün depolarının bulunduğu alan için ruhsat başvurusunda bulunuldu.

2008’de Ali Muzzaffer Tunçağ’ın başkan olduğu dönemde Konak Belediyesi’ne yapılan başvuru, Belediye Meclisi’nden onay aldı. Ardından 10 Kasım 2008’de sunulduğu İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde imar planı onaylandı.

Eski tütün depoları yıkılıyor

Eski tütün depoları yıkım işlemleri

Planlar revize edildi

Yerel seçimlerle birlikte Konak Belediyesi yönetimi değişti. Hakan Tartan’ın Konak Belediye Başkanlığı görevini yürüttüğü 2009- 2014 arasında Zorlu’nun gökdelen projesiyle ilgili herhangi bir gelişme yaşanmadı. Tartan’dan görevi devralan Sema Pekdaş döneminin son yılına kadar da Zorlu Holding’den gökdelen projesiyle ilgili bir adım gelmedi. Ancak 2018’in son aylarında Pasaport’a gökdelen planını revize eden şirket, yeniden başvurdu. 6 Aralık 2018 tarihinde gökdelen için yapı ruhsatı verildi.

42 kat olarak planlanan gökdelende 142 konut 13 işyeri öngörülüyor

Pasaport’taki Passtel AVM ve eski tütün depolarının bulunduğu 3 bin 532 metrekarelik alana inşa edilecek, 146 metre yüksekliğinde, 42 kattan oluşacak gökdelenin ilk yedi katı, ticari alan ve otopark olacak. Sekiz ve üzeri tüm katları da konut ve işyeri olarak tasarlandı. Gökdelende toplam 142 konut ve 13 işyeri bulunacak.

250 metre iddiası gündeme gelmişti

İzmir Şehir Plancıları Odası da ilk etapta 250 metre yüksekliğinde olacağı öne sürülen gökdelen projesiyle ilgili Büyükşehir Belediyesi’ni suçlamıştı. Büyükşehir Belediyesi’nin imar koşullarında yüksekliğe sınır getirme imkânı olduğu halde getirmediği ileri sürülmüştü.

Eski tütün depolarının yıkım işlemleri başladı

Gökdelen inşaatı resmen başladı

Mimarlar Odası: Proje bir kent suçu, mahkemeden olumsuz yanıt aldık

Büyük tartışma yaratan gökdelen projesi için İzmir Mimarlar Odası da harekete geçti. Yapı ruhsatına dava açan odanın tüm çabaları yetersiz kaldı. İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan, yapı ruhsatının iptali için mahkemeye başvurduklarını ancak mahkemeden olumsuz yanıt aldıklarını belirtti.

Alpaslan şöyle konuştu: “Projenin açıkçası bir kent suçu olduğunu düşünüyorum. Bu ölçekteki bir yapılaşma kent merkezine altyapı ve siluet başta olmak üzere her yönden zarar verecektir. Mimarlar Odası İzmir Şubesi olarak bu kent suçunun gerçekleşmemesi için defalarca hukuki yollara başvurduk. Bu projenin yapılmasını sağlayan planları defalarca iptal ettirdik. Önceki dönem İzmir Büyükşehir Belediyesi yönetiminin ısrarlı çabalarıyla, bu yapıyı mümkün hale getiren bir plan sonunda geçerlilik kazandı. Bunun üzerine yapının ruhsatına da dava açtık ancak ne yazık ki bu da bu kent suçunu engellememize yeterli olmadı. Mahkemeden ruhsatı sorgulayacak yetkimiz olmadığı yanıtını aldık.”

Zorlu Holding'in resmi internet sitesinde yer alan projeler

“Nesiller boyunca nefretle anılacaklar”

Başkan Alpaslan, projede payı olan kişi ve kurumların nesiller boyunca nefretle anılacaklarını ifade etti. Alpaslan, “Yüzlerce yıl kentin merkezine çakılı kalacak bu yapı, kenti gözetmeleri gereken kurumlarla sermayenin görüş birliği ile gerçekleştirilme yolunda ilerliyor. Projede payı olanlar, tıpkı Kordon’un yükselmesinde, kent merkezine yapılan diğer yüksek yapılarda payı olanlar gibi nesiller boyu nefretle anılacaklardır” dedi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER