A3 Haber

Yandaş sendikaya izin, kadınlara yasak!

Yandaş sendikaya izin, kadınlara yasak!

Yandaş sendikaya izin, kadınlara yasak!
Kasım 25
09:59 2019

Taksim’de kadınların 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü eylemi Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Daha cumartesi günü yandaş sendika, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Taksim’de eylem yapmıştı.

A3 Haber Merkezi- Beyoğlu Kaymakamlığı, her yıl Taksim’de yapılan 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü eylemini yasakladı. İstanbul 25 Kasım Kadın Platformu, bugün Beyoğlu Tünel Meydanı’nda da eylem yapacaklarını duyurmuştu. Kadınların, kadına yönelik şiddete karşı bir araya gelecekleri bu eylem Kaymakamlık tarafından yasaklandı.

Beyoğlu Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada, “25.11.2019 günü saat 19:00’da idaremiz Tünel Meydanda “Kadına yönelik şiddete, cinayete, tacize, tecavüze, cinsel istismara karşı isyanımızı büyütüyoruz 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününde buluşuyoruz” sloganı ile (Twitter) sosyal medya hesapları üzerinden çağrılar yapıldığı tespit edilmiştir. Söz konusu toplantı ve gösteri yürüyüşü Beyoğlu Kaymakamlığının 24/11/2019 tarih ve 34255955.17381.2019/2804 sayılı kararı ile yasaklandığı kamuoyuna duyurulur” denildi.

Kadınlardan Taksim sokaklarına çağrı

İstanbul 25 Kasım Kadın Platformu bileşenleri, Kaymakamlığın yasak kararının ardından bir açıklama yayımlayarak eylem çağrısını tekrarladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nü yasaklamak tüm kadınların her gün karşı karşıya kaldığı şiddeti görünmez kılmak demektir. Kadınların değil, erkek şiddetinin engellendiği bir dünya için 25 Kasım’a sahip çıkmaya Taksim sokaklarına çağırıyoruz; çağrımızı tekrarlıyoruz.”

Cumartesi günü Taksim’de yandaş sendika eylemdeydi

Cumartesi günü Taksim’de toplanan yandaş sendika, eylem yaparak, 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesi, eğitimciye şiddete dikkat çekti. Yüzlerce öğretmen, ‘eğitimciye şiddete dur de’ dövizleri ve ‘şiddete dur de gelecek kazansın’, ‘şiddete dur de öğretmene sahip çık’, ‘öğretmene uzanan eller kırılsın’ sloganlarıyla hep bir ağızdan seslerini duyurmaya çalıştı. Eğitim Bir-Sen Başkanı Ali Yalçın yaptığı burada yaptığı açıklamada, şiddete çözümün ertelenmemesi çağrısında bulundu.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER