A3 Haber

Beşiktaş saldırısının ardından toplanan 52 milyon bağış kayıp!

Beşiktaş saldırısının ardından toplanan 52 milyon bağış kayıp!

Beşiktaş saldırısının ardından toplanan 52 milyon bağış kayıp!
Kasım 29
09:11 2019

Beşiktaş saldırısının ardından toplanan 52 milyon TL’nin, 15 Temmuz’dan sonra kurulan Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’na aktarılmasına karar verilmiş.

Beşiktaş’ta meydana gelen terör saldırısının ardından yaşamını yitirenlerin ailelerine destek  amacıyla başlatılan kampanyada toplanan 52 milyon TL tutarındaki bağışın, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kurulan, yeri ve yöneticilerinin yeri belli olmayan Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’na aktarılmasına karar verildiği ortaya çıktı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, söz konusu bağışın adresi ve yöneticileri belli olmayan vakfa aktarılmasının hukuksuzluk olduğuna işaret etti.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre Beşiktaş’ta 10 Aralık 2016’daki terör saldırısında 38’i polis toplam 46 kişi yaşamını yitirmişti. Katliamın ardından yaşamını yitirenlerin ailelerine destek amacıyla Türkiye genelinde başlatılan kampanyada 52 milyon TL bağış toplanmıştı.

Katliamda yaşamını yitiren ve Türkiye’yi yasa boğan genç tıp öğrencisi Berkay Akbaş’ın babası Salim Akbaş, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine (CİMER) iki yıl sonra bağışların durumunu sordu. Bakanlığın Sinop Valiliğine verdiği yanıtta, bağışın 15 Temmuz’dan sonra kurulan Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’na aktarılacağı anlaşıldı. Bakanlığın yanıtında “Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’nın cevap vermesinin daha uygun olacağı” ifadeleri kullanıldı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından dönemin başbakanı Binali Yıldırım tarafından başlatılan kampanyada toplanan 309 milyon TL tutarındaki bağışın değerlendirilmesi amacıyla 24 Aralık 2017 tarihinde kurulan vakfın adresi ve yöneticileri konusunda bugün pek çok tartışma bulunuyor. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, 309 milyon TL’nin değerlendirileceği Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’nın Ankara’daki kayıtlı adresinin boş olduğunu tespit etmiş, bu konuyu yargıya taşıyarak suç duyurusunda bulunmuştu.

CHP’li Altay, AKP’nin yalnızca 15 Temmuz şehit yakınları ve gazilerini değil, Beşiktaş’taki terör saldırısı şehit ve gazilerini de mağdur ettiğini belirtti. Altay, aradan üç yıl geçmesine karşın vatandaşların bağışlarının hak sahiplerine ulaştırılmadığını belirterek “Şimdi bu bağışlar hâlâ kurulamayan, sahte adresler açıklanan Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’na aktarılmak isteniyor. Bağışların bu vakfa aktarılması hukuksuzdur. Milletimiz bu bağışları, darbe girişiminde ve terör saldırısında zarar görenler için vermiştir” dedi.

Beşiktaş saldırısında hayatını kaybeden Akbaş’ın ailesine yalnızca 125 TL bağlandığını dile getiren Altay, “Bu ayıptır. Bağışların, doğrudan zarar görenler yerine, tüm şehit yakınları ve gaziler için kullanılması, AKP icadı hukuksuz bir yöntemdir” diye konuştu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER