A3 Haber

Erdoğan’dan Macron’a: Sen kendi beyin ölümünü bir kontrol et

Erdoğan’dan Macron’a: Sen kendi beyin ölümünü bir kontrol et

Erdoğan’dan Macron’a: Sen kendi beyin ölümünü bir kontrol et
Kasım 29
15:50 2019

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” diyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a “Önce sen kendi beyin ölümünü bir kontrol et” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi Temel Atma töreninde” konuştu.

Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” sözlerini yanıtlayarak, “Önce sen kendi beyin ölümünü bir kontrol et” dedi.

“Üniversite sayısı 76’dan 207’ye çıkarttık”

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Ülkemizdeki üniversite sayısını 76’dan 207’ye çıkarırken sadece skor amaçlı hareket etmedik. En köklüsünden en yenisine kadar, tüm üniversitelerimizin yüksek öğrenimden beklediğimiz işlevleri yerine getirebilecek anlayışa, donanıma, altyapıya sahip olması için de çalıştık.

Üniversitelerimizin başarıları ülkemizin en büyük gururu, övünç kaynağı olmalıdır. Cumhurbaşkanı olarak bu konuda üzerimize düşen her türlü görevi yerine getireceğiz. İlk 500, ilk 100 listelerinde ülkemizden bir elin parmağı kadar değil göğsümüzü kabartacak düzeyde üniversitelerin yer almasını bekliyoruz.”

“İslam dünyasının sıkıntılarının sebebi İslam değil”

“​Bu coğrafya, inancıyla ilgili hassasiyetlerine dokunulmaması şartıyla her imkanı, her değeri, her birikimi kucaklama kültürüne sahiptir.

İslam dünyasının sıkıntılarının sebebi nasıl İslam değilse, ülkemizin geçmişte yaşadığı krizleri de milletimize ve kültürümüze mal edemeyiz. Kendimiz olmayı, kendimiz üretmeyi, kendimiz düşünmeyi bırakıp başkalarına benzemeyi hayatımızın merkezine yerleştirdiğimiz gün, kaybetmeye başlarız.”

“Başımıza gelenlerin nedeni Batı karşısında ezik, öz güvenini yitirmiş zihniyet”

“Başımıza gelenlerin nedeni son birkaç asırdır medeniyet ufkunu yitirmiş, öz güvenini kaybetmiş, Batı karşısında ezik, kendi kültürüne karşı nobran, kendisi üretmek yerine kopyalamayı bilim diye yutturmuş bir zihniyetin üzerimize karabasan gibi çökmüş olmasıdır.

Türkiye, son 17 yılda yaşadığı büyük dönüşümün ardından sadece bilim alanında değil her konuda çok farklı bir kulvara girmiştir. Artık kendisine inanan, gücüne inanan, hedeflerine kilitlenen, tuzakları bozan bir Türkiye var.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER