A3 Haber

Ekonomik daralma konutta sürüyor: Lüks projeye tasfiye

Ekonomik daralma konutta sürüyor: Lüks projeye tasfiye

Ekonomik daralma konutta sürüyor: Lüks projeye tasfiye
Aralık 05
11:17 2019

Emlak Konut ve TOKİ ortaklığı ile Sur Yapı tarafından İstanbul Esenyurt Hoşderede yapımı süren Semt Bahçekent projesinin tamamının tasfiye edilmesine karar verildi. Proje, kapatılan Atatürk Havaalanı’nın Millet Bahçesi’ne çevrilmesi ile ortaya çıkacak alana komşu olması ile biliniyordu.

AKP iktidarının ekonomik büyümede lokomotif olarak gördüğü inşaat sektöründe daralma sürüyor.

Özellikle lüks projeler bir bir dururken, şimdi de tasfiyeler başladı.

Konut kredilerinde bankalarca kullandırılan kredilerdeki faiz indirimi kararlarına rağmen beklenen artış elde edilemeyince, başlanan projeler önce yavaş yavaş durmaya, şimdi de tasfiye edilmeye başlandı.

150 milyon vererek aldılar

2016 yılında Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından İstanbul Esenyurt Hoşdere 6. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesini Sur Yapı – Hatay Akpınar, 150 milyon 500 bin lira vererek kazanmıştı. Hoşdere 6. Etap’ın toplam arsa alanı 66 bin 655 metrekare, emsale esas inşaat alanı ise 88 bin 719 metrekare olarak açıklanmıştı. Arsada finans kurumları, özel eğitim alanları, motel, rezidans, konaklama tesisleri, sinema, tiyatro, müze, iş merkezi, AVM, yönetim merkezi, otel, büro, lokanta, gazino, çarşı, çok katlı mağazalar, banka, kültürel tesis alanları, ticaret, ofis, özel sağlık tesis alanları, özel spor alanları ve kat otoparkları yapılabiliyordu.

Millet Bahçesi’ne komşu

İhaleyi kazanan Sur Yapı tarafından hazırlanan Semt Bahçekent projesinin, İstanbul’un gelişen yüzü ve yatırımın yeni gözdesi Bahçekent’te yer aldığı belirtilen tanıtımında “3. çevreyolu bağlantı yollarına yakınlığı, Hoşdere Millet Bahçesi’ne komşu konumu sayesinde şehri ve doğayı yaşamınızın merkezine taşıyor. Bu büyük projede yaşarken şehrin her noktasına kolayca ulaşabilir, şehrin içinde gürültüsüz ve huzurlu bir yaşama kavuşabilirsiniz” diye söz ediliyordu.

Önce cami iptal edildi

Sur Yapı tarafından hazırlanan Semt Bahçekent projesi, konut sektörünün içine girdiği ekonomik kriz nedeniyle geçtiğimiz yıl önce yavaşlatıldı, ardından da projenin bazı bölümleri iptal edildi. Geçtiğimiz yıl Mart ayında yapılan açıklamada, “Emlak Konut Semt Bahçekent projesinde bulunan 704 ada 4 parsel, 704 ada 5 parsel, 700 ada 4 parsel Dini Tesis Alanı ile Park alanı kısmi tasfiye yapılarak sözleşme kapsamından çıkartıldı. Proje 707 ada 1 parsel de devam ediyor” denilmişti.

Emlak Konut duyurdu

İstanbul Esenyurt Hoşdere’de planlaması yeniden yapılmasına rağmen beklenilen ilgiyi görmeyen Sur Yapı’nın Semt Bahçekent Projesi’nin, sonunda tamamen tasfiye edşlmesine karar verildi. Emlak Konut tarafından Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada, tasfiye sonrası kalan işlerin Emlak Konut tarafından yeniden ihale edileceği açıklandı. Emlak Konut’un yaptığı açıklama şöyle: “Şirketimiz projelerinden İstanbul Esenyurt Hoşdere 6. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi (Semt Bahçekent) tasfiye edilmiş olup, kalan ikmal inşaat işleri Şirketimiz tarafından ihale edilecektir.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER