A3 Haber

Yemen’de savaşın bilançosu: 100 bini aşkın ölüm, açlık ve yoksulluk

Yemen’de savaşın bilançosu: 100 bini aşkın ölüm, açlık ve yoksulluk

Yemen’de savaşın bilançosu: 100 bini aşkın ölüm, açlık ve yoksulluk
Aralık 12
11:14 2019

Cenevre merkezli İnsan Hak ve Özgürlükleri Örgütü (SAM), Yemen’de savaşın başladığı tarihten bu yana 100 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiğini, yüzbinlercesinin de yaralandığını açıkladı.

İnsan Hak ve Özgürlükleri Örgütü tarafından Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle yapılan yazılı açıklamada, Yemen’in artık güvenli bir ülke olmadığı, halkın sıkıntı içinde yaşadığı ve en temel yaşam gereksinimlerinden mahrum olduğu bildirildi.

Açıklamada, ülkede savaşın başladığı tarihten bu yana 100 bini aşkın kişinin yaşamını yitirdiği, yüzbinlercesinin yaralandığı, onbinlerce ev ve okulun yıkıldığı, milyonlarca kişinin yoksulluk sınırı altında yaşadığı belirtildi.

Yasa dışı silahlı oluşumlar yaygınlaşıyor

Gazetecilere ve insan hakları aktivistlerine yönelik ihlallere de değinilen açıklamada, bu alanda bini aşkın ihlal yaşandığı buna ek olarak yüzlerce gizli hapishane inşa edildiği ve yasa dışı silahlı oluşumların ‘ürkütücü’ bir şekilde yaygınlık kazandığı kaydedildi.

Milyonlarca kişi açlığın pençesinde

Yemen’de Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

BM tahminlerine göre, Yemen’de taraflar arasındaki çatışmalar nedeniyle halkın çoğu insani yardıma muhtaç duruma düşerken, milyonlarca kişi de açlığın pençesinde.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER