A3 Haber

İngiltere İşçi Partisi Lideri Corbyn: Ağır bir yenilgi yaşadık, sorumluluğumu kabul ediyorum

İngiltere İşçi Partisi Lideri Corbyn: Ağır bir yenilgi yaşadık, sorumluluğumu kabul ediyorum

İngiltere İşçi Partisi Lideri Corbyn: Ağır bir yenilgi yaşadık, sorumluluğumu kabul ediyorum
Aralık 15
14:26 2019

İngiltere’de Muhafazakâr Parti ve Boris Johnson’la devam kararının çıkmasının ardından İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn, The Guardian’da bir makale kaleme aldı. Corbyn, “Ağır bir yenilgi yaşadık ve bununla ilgili sorumluluğumu kabul ediyorum” diyerek partinin yakın bir zamanda yeni bir lider seçeceğini duyurdu.

Îngiltere İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn, partisinin yenilgisinin ardından The Guardian’da “Tartışmayı kazandık fakat bunu değişim için çoğunluğa çevirmediğime pişmanım” başlıklı bir makale kaleme aldı.

Seçim kampanyasında boyunca öne çıkardıkları meseleler hakkında yorum yapan Corbyn, “Tasarruf, şirketlerin sahip olduğu güç, eşitsizlik ve iklim krizi meselelerinde tartışmayı kazandığımız ve siyasi tartışmanın temellerini yeniden yazdığımız için gurur duyuyorum fakat bir değişim için bunu mecliste çoğunluğa çevirme konusunda başarılı olamadık” dedi.

“Politikamızın popüler olduğuna şüphe yok”

Corbyn sözlerine şöyle devam etti; “Politikamızın popüler olduğuna şüphe yok, asıl soru bu kez sağlayamadığımız başarıyı gelecekte nasıl sağlayacağımız”

İşçi Partisi’nin kaybettiği seçmenlere de değinen Corbyn, “Birçok seçmenin kaybedilmiş güvenini yeniden kazanmak için hızlı bir yol yok. Büyüklük sağlamak onları geri getiremeyecek. İşçi Partisi onların güvenini kazanmalı” dedi.

“Sorumluluğumu kabul ediyorum”

Corbyn, “Ağır bir yenilgi yaşadık ve bununla ilgili sorumluluğumu kabul ediyorum. İşçi Partisi’nin yakında yeni bir lideri olacak fakat bu kim olursa olsun hareketimiz daha eşit ve adil bir toplum ve sürdürülebilir ve barışçıl bir dünya için çalışmaya devam edecek” dedi.

İngiltere’de 2010’dan bu yana iktidar olamayan İşçi Partisi, Muhafazakarlara üst üste dördüncü defa bir seçimde kaybetmiş oldu. Corbyn, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından istifa edeceğini açıklamıştı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER