A3 Haber

İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs arasında doğalgaz hattı anlaşması

İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs arasında doğalgaz hattı anlaşması

İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs arasında doğalgaz hattı anlaşması
Ocak 02
17:43 2020

EastMed olarak isimlendirilen doğalgaz boru hattı anlaşması Atina’da üç ülke liderinin katılımıyla imzalandı.

İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs arasında İsrail ile Kıbrıs gazını Avrupa’ya taşıması planlanan boru hattının temelini oluşturacak üçlü anlaşma imzalandı.

Tele1’in haberine göre İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs, İsrail ile Kıbrıs gazını Avrupa’ya taşıması planlanan bin 900 kilometrelik boru hattının temelini oluşturacak üçlü bir anlaşmaya imza attı. Doğu Akdeniz’in (Eastern Mediterannean) kısaltması EastMed olarak isimlendirilen doğal gaz boru hattı anlaşması bugün Yunanistan’ın başkenti Atina’da üç ülke liderinin katılımıyla imzalandı.

İsrail adına anlaşmaya Başbakan Binyamin Netanyahu, Kıbrıs adına Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades ve Yunanistan adına da Başbakan Kyriakos Miçotakis imza attı. Yunanistan’dan yapılan açıklamada İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’nin de anlaşmayı daha sonraki bir tarihte imzalayacağı belirtildi.

Yunanistan Enerji Bakanı Kostis Hatzidakis, boru hattı anlaşmasının Türkiye’ye mesaj göndermek değil, enerji sektöründe bölgesel düzeyde işbirliğini ilerletme amaçlı olduğunu söyledi.

Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail arasındaki üçlü anlaşma Rus gazına alternatif olarak değerlendiriliyor. Avrupa ve ABD’li bazı yetkililer söz konusu anlaşmayı destekliyor.

Üç ülkenin anlaşması, Türkiye ile Libya arasında imzalanan iki mutabakatın ardından geldi. Mısır’ın yanı sıra her üç ülkenin yönetimi, Ankara ile Trablus’un Doğu Akdeniz’deki anlaşmalarına karşı çıkıyor. Üç ülke liderlerinin son dönemlerdeki görüşmeleri sıkılaşmış durumda. Atina’daki görüşme ile birlikte üç lider, yedinci kez bir araya gelmiş oluyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER