A3 Haber

İYİ Partili Başkandan ‘Arapça tabela’ kararı

İYİ Partili Başkandan ‘Arapça tabela’ kararı

İYİ Partili Başkandan ‘Arapça tabela’ kararı
Ocak 08
15:52 2020

Samsun’un İlkadım Belediyesi Başkanı İYİ Parti’li Necattin Demirtaş, ilçedeki işyerlerinde Arapça tabelaları kaldırmaya başladı. Suriyelilere ait yedi işyerine, tabelalarını Türkçe yapması için bir hafta ek süre verilirken, dokuz iş yerine de ruhsatsız ticari faaliyet yapmaktan ceza yazıldı.

Samsun’un İlkadım Belediyesi, Türkçe’nin korunması kanununa istinaden yüzde 75’i Türkçe olmayan işyeri tabelalarına yönelik denetim yaptı. Yapılan denetimlerde işyeri sahiplerine, yeni açılacak iş yerlerine Türkçe tabela uyarısında bulundu.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre, İYİ Parti’li Necattin Demirtaş’ın başkanlığında belediye ekipleri, Suriyelilere ait işyerlerinin yoğun olduğu 19 Mayıs, Hürriyet ve Çiftlik mahallelerinde denetim yaparak, kanun gereği yüzde 75’i Türkçe olmayan tabelaları tek tek söktü.

Yapılan denetimlerde, dokuz işyerinin ruhsatsız olduğunu tespit ederek caza yazarken, yedi işyerine ise iş yeri tabelalarını Türkçe’nin korunması kanununa istinaden düzeltilmesi için yedi günlük süre verdi. Ekipler ruhsatsız işletmelere de ceza işlemi uyguladı.

“Yabancılaşmanın önüne geçme adına”

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, kentte özellikle Suriyelilerin çok sayıda işyeri açtığını dile getirerek, “Bu işyerlerinin büyük bir kısmı da yine Suriyelilere hitap ettiğinden tanıtımlarına yönelik tabela, pankart ve flamaları da yabancı harf ve kelimelerle yazılıyor. Tabelalar konusunda standartlar kuralına uymayan işletmelerimiz ile ilgili çalışmalarımızı ilçemizde başlatmıştık. Türk Standartlar Enstitüsü belirlediği şartlara uymayan, gelişigüzel tasarlanmış, yabancı kelimelerin kullanıldığı, yazımda imla hatalarının olduğu işletme tabelalarını söküyoruz. Vatandaşlarımızda görüntü kirliliği oluşturması ve yazılanları anlamadıklarını belirterek şikayet ediyorlar. Yabancılaşmanın önüne geçmemiz adına gerekli denetim ve çalışmaları ilçemizde sürdürüyoruz” diye konuştu.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER