A3 Haber

CHP’li Ağbaba’dan şeker fabrikalarında çalışan işçileri için çağrı

CHP’li Ağbaba’dan şeker fabrikalarında çalışan işçileri için çağrı

Ocak 13
11:39 2020

CHP’li Veli Ağbaba, Türkşeker’e ait fabrikalarda 15-20 yıldır geçici olarak çalışan işçiler dururken, dışarıdan daimi işçi alımının ciddi sıkıntılar yaratacağını belirterek, mevcut işçilerin de kadrolu yapılması çağrısında bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkşerker’e ait fabrikalarda 15-20 yıldır geçici olarak çalışan işçiler dururken,dışarıdan daimi işçi alımının ciddi sıkıntılar yaratacağını belirterek, mevcut işçilerin de kadrolu yapılması çağrısında bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba, Şeker Fabrikalarına İŞKUR üzerinden yapılacak  daimi işçi alımında önceliğin fabrikalarda yıllardır emek veren işçilere verilmesi gerektiğini belirtti.

“AKP’ye söz anlatmak deveye hendek atlatmaktan daha zor”

Ağbaba; “Dünyanın en güzel şekerlerinin üretildiği fabrikalarımız peşkeş çekilirken ‘Şeker vatandır vatan satılmaz’ demiştik. Tüm şeker fabrikalarını dolaşıp eylemler ,basın açıklamaları gerçekleştirmiştik. Ancak AKP’ye söz anlatmak deveye hendek atlatmaktan daha zor.Fabrikaları sattılar, yılların birikimini yok pahasına elden çıkardılar.Satışı yapılmayan fabrikalar da ise yeni sorunlar yaratmak için uğraşıyorlar” dedi.

“Kadrolu işçi alınacaksa öncelik bu işçilere verilmeli”

Şeker Fabrikalarında çalışan bin 400 geçici işçinin gelecekleriyle ilgili kaygılı bir bekleyişe girdiğini kaydeden Ağbaba, “Türkşeker hangi akla hizmet ediyorsa geçici işçiler dururken İŞKUR üzerinden daimi işçi alıyor.Başvurular alındı.Önümüzdeki günlerde  Türkşeker’e bağlı 15 fabrikada çalıştırmak için İŞKUR Üzerinden bin 500 kişi alımı tamamlanacak.Oysa bu 15 Şeker Fabrikasında bin 400 geçici işçi var. Bu insanlar mağdur ediliyor. Bu şekilde devam ederse 100 yıl çalışsalar da emekli olamazlar. Bu işçilere, emekçilere hepimizin bir vefa borcu var. Bu insanlar şeker fabrikalarına ömrünü vermişler. 15-20 yıl emek vermişler. Bu işçileri dışlayıp dışarıdan daimi işçi almak kabul edilemez. Kadrolu işçi alınacaksa öncelik bu işçilere verilmeli. Kadrolu işçi alınacaksa önce fabrikalarda çalışan işçiler kadroya geçirilmeli,ardından dışarıdan alım yapılmalıdır” diye konuştu. (ANKA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER