A3 Haber

Sabiha Gökçen Havalimanı’na ek sefer izni verilmedi

Sabiha Gökçen Havalimanı’na ek sefer izni verilmedi

Sabiha Gökçen Havalimanı’na ek sefer izni verilmedi
Ocak 16
16:01 2020

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Sabiha Gökçen Havalimanı’na ek sefer için izin verilmeyeceğini bir yazı ile hava yollarına bildirdi. Kararın gerekçesi olarak kapasite yetersizliği ve trafik yoğunluğu gösterildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nın kapasitesini gerekçe göstererek bu alana ilave uçuş izni verilmeyeceğini açıkladı.

​Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Halen devam eden bakım faaliyetleri ve trafik yoğunluğu nedeniyle, Sabiha Gökçen Havalimanı’na yerli/yabancı, tarifeli/tarifesiz, dönemsel/münferit uçuş izinlerinin üzerine ilave frekans/yeni hat uçuş izin başvuruları Genel Müdürlüğümüzce uygun olarak değerlendirilemeyecektir” ifadelerine yer verdi.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nın kapasite yetersizliği nedeniyle yaşanan sıkıntıların önüne geçmek üzere kapasitenin etkin kullanımı için ilgili kural ve esaslar belirlenerek 3 Ekim 2019 tarihli yazı ile havayolu işletmelerine bildirilmişti.

THY Sabiha Gökçen’den çıkmıştı

Geçen günlerde THY Sabiha Gökçen’den yaptığı iç hat uçuşlarını 29 Mart 2019 itibariyla Ankara dışında askıya almıştı. Kurum aynı zamanda Sabiha Gökçen’den yaptığı dış hat uçuşlarını da Anadolujet’e devretmiş, böylece neredeyse Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan çıkmıştı.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nı Malaysia Airports Holdings Berhad işletiyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER