A3 Haber

Cuma hutbesi: İnternet ve sosyal medyada da rabbinin koyduğu sınırlara uy!

Cuma hutbesi: İnternet ve sosyal medyada da rabbinin koyduğu sınırlara uy!

Cuma hutbesi: İnternet ve sosyal medyada da rabbinin koyduğu sınırlara uy!
Ocak 17
13:25 2020

Bugünkü cuma hutbesinde, “İnternet ve sosyal medya, başıboş, ilkesiz ve sorumsuz bir alan olmamalıdır. Müslümana yakışan daima sorumluluk bilinciyle hareket etmek, Rabbinin koyduğu sınırlara uymaktır. Unutmayalım ki normal hayatta olduğu gibi internet ve sosyal medyada da insanların haklarını ve özel hayatlarını ihlal etmek haramdır” denildi.

A3 Haber Merkezi | Diyanet İşleri Başkanlığı bugünkü cuma hutbesinin konusunu “Teknoloji Bağımlılığı ve Sosyal Medya Ahlakı” olarak belirledi.

Hutbede, İslam’ın ana gayesi, yeryüzünün en şerefli varlığı olarak yaratılan insanın can, mal, akıl, ırz ve inancını korumak olduğu belirtilerek, “Hayatın bütünü için geçerli olan bu durum teknolojiyi kullanırken de, internet ve sanal âlemde gezinirken de aynıdır. Zira teknolojinin bilinçsiz kullanımı, kişinin sağlığını tehdit ederek canına, maddi kayba uğramasına neden olarak malına zarar vermektedir. Gayr-i ahlâkî yönelimlerle iffetini, aşırı ve sapkın ideolojilerle inancını zedelemektedir” denildi.

“Müslümana yakışır sorumluluk…”

İnternet ve sosyal medyanın başıboş, ilkesiz ve sorumsuz bir alan olmaması gerektiğine yer verilen hutbede şöyle denildi: “Müslümana yakışan daima sorumluluk bilinciyle hareket etmek, Rabbinin koyduğu sınırlara uymaktır. Her durumda gerçeğin ve doğrunun yanında yer almaktır. Unutmayalım ki normal hayatta olduğu gibi internet ve sosyal medyada da insanların haklarını ve özel hayatlarını ihlal etmek haramdır.“‘

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER