A3 Haber

Mimarlar Odası İzmir’de ayrıcalıklı imara dava açtı: Mahkeme planları iptal etti

Mimarlar Odası İzmir’de ayrıcalıklı imara dava açtı: Mahkeme planları iptal etti

Mimarlar Odası İzmir’de ayrıcalıklı imara dava açtı: Mahkeme planları iptal etti
Ocak 20
12:24 2020

İzmir Karabağlar’da ayrıcalıklı bazı plan notlarının, şehircilik ilkeleri ve kamu yararına aykırı olması nedeniyle Mimarlar Odası tarafından açılan dava İzmir 3.İdare Mahkemesi tarafından haklı bulundu. Mahkeme planlama uygulamasının iptaline karar verdi.

Karabağlar Belediyesi’nin hazırladığı ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 11.06.2018 tarih, 05.731 sayılı kararı ile Karabağlar’da yer alan yaklaşık 780 hektarlık alanda plan değişikliğinde yer alan söz konusu plan notları şehircilik ilkeleri ve kamu yararına aykırı görüldü.

Mimarlar Odası İzmir Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, söz konusu ayrıcalıklı planların uygulanmasının iptal edildiği belirtilirken, ”Mimarlar Odası’nın, İzmir 3.İdare Mahkemesi’ne ‘Planlama kararları, şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına uygun olmak zorunda olduğu, plan kararlarının seçenekli olamayacağı, plan, plan raporu ve plan notlarının bir bütün olması gerektiği ancak dava konusu plan değişikliği incelendiğinde plan notları ile plan paftaları üzerinde yer alan plan kararlarının örtüşmediği görülmekte. Birbirinden farklı yapılaşma koşullarının bulunduğu, ayrıcalıklı imar hakları içeren seçenekli yapılaşmaların önerildiği, dikkate alındığında söz konusu işlemin şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırı olduğu açık. Ayrıca dava konusu plan değişikliğinin bulunduğu bölgede yakın zamanda kapsamlı imar planı revizyonlarının yapıldığı, bu nedenle de yapılacak düzenlemelerin imar planı revizyonu ilkeleriyle uyumlu olmayan çok sayıda husus bulundurduğu’ gerekçeleriyle açtığı davada, Mahkeme 2019/82 Esas, 2019/1411 karar ile değişiklikleri iptal etti” ifadelerine yer verildi.

Plan notları iptal edildi

Söz konusu mahkeme kararı ile Karabağlar ilçesinde 1.24, 1.26, 1.29, 1.29.1, 1.29.2, 1.30, 1.30.1, 1.30.2, 1.30.3, 1.31, 1.31.1, 1.31.2, 1.31.3, 1.31.4, 1.31.5, 2.1.2 nolu plan notları iptal edilerken, 1.16 nolu plan notuna ilişkin kısmı ise reddedildi.

Yapı ve trafik yoğunluğu artar

Yapılan açıklamada, yapı ve traik yoğunluğunun artacağına dikkat çekilirken, “Kararda; yapılmak istenen plan değişikliği ile   ayrıcalıklı imar hakları ortaya çıkaran ve bölgedeki nüfus, yapı ve trafik yoğunluğunu arttıran fakat buna dönük herhangi bir çözüm öngörülmeyen plan notlarının İzmir içindeki benzer birçok alan için emsal teşkil edeceği uyarısı yapıldı” denildi.

“Belediyeler gereğini yapsın”

Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı H. İbrahim Alpaslan “Kentimizin daha sağlıklı gelişmesi için çağdaş şehircilik ve mimarlık ilkelerinin benimsememiz gerekiyor. Bu konuda en çok duyarlılık göstermemiz gereken konu ise ayrıcalıklı imar haklarına yol açmamaktır. Karabağlar İlçesi içerisindeki benzer diğer uygulamaların derhal iptal edilmesi hususunda İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Karabağlar Belediyesi’nin gereğini yapmasını talep ediyoruz” çağrısı yaptı.

İstinaf yoluna başvuruldu

Ayrıca dava konusu plan notlarından 1.16 nolu plan notuna ilişkin kısmın İzmir 3.İdare Mahkemesi’nin 2019/82 Esas, 2019/1411 Karar ile reddedilmesi nedeniyle söz konusu kısma ilişkin olarak ilk derece mahkemesi kararının kısmen kaldırılması talebiyle istinaf yoluna başvurulduğu öğrenildi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER