A3 Haber

Tarım Orman-İş: 11 Kasım’da dikilen 11 milyon fidanın yüzde 90’ı kurudu

Tarım Orman-İş: 11 Kasım’da dikilen 11 milyon fidanın yüzde 90’ı kurudu

Tarım Orman-İş: 11 Kasım’da dikilen 11 milyon fidanın yüzde 90’ı kurudu
Ocak 22
09:03 2020

11 Kasım’da Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla düzenlenen “Geleceğe Nefes” projesi kapsamında dikilen fidanların yüzde 90’ı kurudu.

Tarım Orman-İş Sendikası’nın incelemesinde, Çanakkale Ayvacık’taki fidanların bakımsız ve kurumaya yüz tutmuş halde olduğu, mevsim şartlarına ayak uyduramadığı görüldü.

Tarım ve Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından 11 Kasım 2019’da “Geleceğe Nefes” adı altında yürüttüğü kampanya kapsamında, Türkiye’nin farklı illerinde eşzamanlı olarak 11 milyon fidan dikildi. Ankara’daki dikim etkinliği de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yapılmıştı.

Uzmanlar uyarmıştı 

Dikimlerin yapıldığı zaman diliminde meslek kuruluşları ve uzman orman mühendisleri, “toprağın yeterli nem doygunluğuna ulaşmadığını ve bu nedenle tutma oranlarının yüzde 10’un altında olduğunu” belirterek uyarıda bulunmuştu.

Cumhuriyet’ten Sena Yaşar’ın haberine göre Tarım Orman-İş Sendikası Başkanı Şükrü Durmuş, fidanların dikiminden iki ay sonra, sahada yapılan araştırmaları değerlendirdi.

Durmuş, sendika tarafından Çanakkale Ayvacık’taki uygulama alanında yapılan incelemelerde, fidanların kuruduğunu belirlediklerini kaydetti. Uygulamanın “popülist ve tahribatın üstünü örtme operasyonu” olduğunu söyleyen Durmuş, bakanlığın ve Orman Genel Müdürlüğü’nün yasalar gereğince, fidanlama yapmasının zorunluluk olduğunu belirtti.

Durmuş, açıklamasında şunları kaydetti:

  • Bu çalışmaya yönelik, ormancılık bilim insanları ve bizler, koşulların uygun olmadığını bildirmiştik. Mevsim itibarıyla yeteri kadar yağışın olmadığı dönemde, sırf Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek adına böyle bir kampanyanın yürütülmesinin yanlış olduğunu söylemiştik. Ayrıca dikilen fidanların usulüne uygun ve ehil insanlar tarafından dikilmediği de ortadaydı. Keşke o dönemki iddialarımızda biz yanılmış olsaydık. Birkaç alanda yaptığımız araştırmada yüzde 90’ın üzerinde fidanın öldüğü görülmektedir.
  • Bu bir cinayettir. Tarım Orman Bakanı ve Orman Genel Müdürlüğü yetkililerini bir kez daha uyarıyoruz. 17 yıldır binlerce hektar orman alanını çokuluslu şirketlere maden sahası olarak peşkeş çektiniz. Bu şirketlerin yarattığı tahribatı değil 11 milyon fidan dikmek, asırlarca uğraşsanız düzeltemezsiniz. ‘Geleceğe Nefes’ diye yutturduğunuz kampanyanın bir maske ve aldatmaca olduğunu bu ülke halkı biliyor. Bu uygulamalar geleceğin nefesi olmak yerine gelecek neslin soluğunu kesmiştir.

Bakanlık yalanladı

Tarım ve Orman Bakanlığı, söz konusu iddiayı yalanladı.

Twitter hesabından yazılı açıklama yayınlayan Bakanlık, fidanlarla ilgili kamuoyunu yanıltıcı içerikte bilgiler paylaşıldığını ifade etti.

Açıklamada şöyle denildi: “Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonunda dikilen fidanlar yine Orman Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından izlenmektedir. Bugün itibarı ile dikilen 11 milyonu aşkın fidan yüzde 95 oranında tutmuş ve sağlıklı bir şekilde gelişmeye devam etmektedir.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER