A3 Haber

Kanal İstanbul’dan arazi alan sadece Katarlılar değil: Koçlar, Sabancılar, Kalyonlar…

Kanal İstanbul’dan arazi alan sadece Katarlılar değil: Koçlar, Sabancılar, Kalyonlar…

Kanal İstanbul’dan arazi alan sadece Katarlılar değil: Koçlar, Sabancılar, Kalyonlar…
Ocak 23
16:26 2020

Kanal İstanbul güzergahında arazi satın alanlar mercek altında. Son aylarda Katarlı patronların arazi aldığı, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın da “yabancıya gitmesin” gerekçesiyle arsa aldığı güzergahta Koç, Sabancı, Kalyon holdinglerin de arazi aldığı iddia edildi.

Kanal İstanbul projesine ilişkin Katarlıların aldığı arsalar tartışma konusu olmaya devam ederken, Koç ve Sabancı’nın da bölgede büyük arsalar topladığı öne sürüldü.

Bilim insanlarının, uzmanların ve yurttaşların tüm itiraz ve tepkilerine rağmen yapılacağı açıklanan Kanal İstanbul projesi, patronların iştahını kabartmaya devam ediyor.

Bölgede arsa toplayan Katarlılara ilişkin haberler gündemdeki yerini korurken, Koç ve Sabancı’nın da bölgeden büyük arsalar topladığı ileri sürüldü.

DW Türkçe‘ye açıklamalarda bulunan proje bölgesindeki emlakçılardan Selman Berk, patronların bölgeden topladığı arsalara ilişkin, “Kalyon Holding 115 dönüm, Ege Kimya 202 dönüm, Sabancılar 600 dönüm, Koçlar ise bundan daha büyük bir arsa aldı” dedi.

YouTube video

“İki yılda 125 bin arsa el değiştirdi”

Emlakçı Selman Berk, bölgede “Katarlı, Ortadoğulu, Uzakdoğulu, Pakistanlı, Avrupa’dan yatırımcıların olduğunu” söyledi.

2014-2016 arasında tarihleri arasında proje bölgesinde 125 bin arsanın el değiştirdiğini açıklayan Berk, “Son 5 yıl içinde 3 kez satış yapılan arsa var. Metrekaresi 80 liradan satılan yer, 5 yıl sonra 800 ile 1000 lira arasında satılıyor” diye konuştu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER