A3 Haber

Pentagon F-35 raporu: İsabet oranı çok düşük, 800’den fazla yazılım hatası var

Pentagon F-35 raporu: İsabet oranı çok düşük, 800’den fazla yazılım hatası var

Pentagon F-35 raporu: İsabet oranı çok düşük, 800’den fazla yazılım hatası var
Ocak 31
16:59 2020

Pentagon tarafından yapılan testte, F-35 savaş uçaklarının yerdeki hedefleri vurmadaki isabet oranının “kabul edilemez derecede” düşük olduğu ve ayrıca 800’den fazla yazılım hatası tespit edildiği ortaya çıktı.

Savunma Bakanlığı (Pentagon) uzmanları, Lockheed Martin tarafından üretilen ve 428 milyar dolarlık faturasıyla ABD’nin “en masraflı” silah sistemlerinden biri olan F-35 savaş uçaklarına dair yıllık değerlendirme raporunu paylaştı.

Operasyonel test ve değerlendirme müdürü Robert Behler imzasını taşıyan rapor, Bloomberg tarafından duyuruldu. Raporda her ne kadar uçuş kabiliyetiyle ilgili büyük bir kusura işaret edilmezken, uzunca bir “çözülmesi gereken sorunlar listesi” sunuldu. Bunların 13’ü “mutlaka halledilmeli” anlamına gelen “birinci kategori” sorunlar olurken uçağın güvenlik ve muharebe yeteneğini etkilediği belirtildi.

Sputnik’in Bloomberg’den aktardığına göre, F-35’lerde bulunan 25 milimetrelik silahların karadaki hedeflerine isabet etme oranının kabul edilmez olduğu sonucuna varıldı. Ayrıca kasım ayı itibariyle uçaklarda toplam 873 yazılım hatası olduğu aktarıldı. Eylül 2018’de bu sayı 917 olarak kaydedilmişti.

“Yeni açıklar keşfediliyor”

Raporda, “Eksikliklerin giderilmesi için çalışmasına karşın hâlâ yeni açıklar keşfediliyor, bu da totalde sadece küçük bir azalmaya neden oluyor ve üzerine gidilmesi gereken ‘pek çok kaydadeğer’ sorun bulunuyor” denildi.

Uzmanlar, bir önceki yıla ait değerlendirme raporunda işaret edilen siber güvenlik açıklarının henüz çözülmemiş olduğunu da vurguladı.

Pentagon’un F-35 programını yürüten ofisten resmi bir açıklama yapılamadı. Ancak Lockheed Martin şirketinin Sözcüsü Brett Ashworth, “Raporu henüz görmemiş olmamıza rağmen F-35 olgunlaşmayı sürdürüyor ve dünyadaki en ölümcül, hayatta kalabilen ve bağlantılı savaşçısı” dedi.

Kusurlara rağmen alıcı çok

Değerlendirme, mevcut muharebe testi turunda (64 tatbikat) ortaya çıkan bulguları ele almıyor. Ancak tamamlanmamış testlere ve çözülmemiş kusurlara rağmen ABD Kongresi F-35 alımını sürdürüyor. Üstelik yıllar içinde bu rakam da artıyor. 2016 ve 2017’de 11 adet olan talep, 2018’de 20, geçen yıl 15 bu yıl da 20 adet şeklinde gerçekleşti.

Türkiye, Rusya’dan S-400 füzeleri almasıyla nedeniyle geçen yıl ABD’nin F-35 programından çıkarılmıştı. Ankara, 100 adet F-35 almayı planlıyordu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER