A3 Haber

IKEA, McDonald’s ve Starbucks’tan sonra Apple da Çin’deki mağazalarını kapattı

IKEA, McDonald’s ve Starbucks’tan sonra Apple da Çin’deki mağazalarını kapattı
Şubat 01
12:06 2020

ABD’li teknoloji tekeli Apple, koronavirüs salgını nedeniyle Çin’deki tüm mağazalarını kapatma kararı aldı. Mağazaların en az 9 Şubat’a kadar kapalı kalacağı belirtiliyor.

Koronavirüs dünya genelinde panik yaratmaya devam ediyor. Çin’de başlayan salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 259’a yükselirken, ülkelerin yanı sıra çok uluslu şirketler de acil duruma geçti.

Çin’de faaliyet gösteren birçok marka faaliyetlerini askıya alırken, bunlar arasına ABD’li teknoloji tekeli Apple da katıldı. Şirket, ülkede yer alan tüm mağazalarını ve ofislerini en az 9 Şubat’a kadar kapatma kararı aldı.

Apple’dan yapılan yazılı açıklamada, “Sağlık uzmanlarının yaptığı uyarıların ardından Çin’deki tüm mağaza ve ofislerimizi 9 Şubat’a kadar kapatıyoruz” denildi.

Çok sayıda marka şubelerini kapatmıştı

Apple’dan önce IKEA, McDonald’s, KFC, Pizza Hut, Starbucks gibi firmalar da Çin’deki şubelerini kapatma kararını duyurmuştu.

Bir diğer ABD’li şirket Google da, Hong Kong ve Tayvan dahil tüm Çin’deki ofislerini geçici olarak kapattı ve bu ülkedeki personeline 14 gün boyunca evden çalışma talimatı verdi. Şirket ayrıca Çin ve Hong Kong’a personel seyahatlerini kısıtladı.