A3 Haber

İŞKUR kavgası: CHP’li başkan, AKP’li il başkanının telefonunu afişle tüm kente duyurdu

İŞKUR kavgası: CHP’li başkan, AKP’li il başkanının telefonunu afişle tüm kente duyurdu

İŞKUR kavgası: CHP’li başkan, AKP’li il başkanının telefonunu afişle tüm kente duyurdu
Şubat 18
14:36 2020

CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın İŞKUR’un İşbaşı Eğitim Programı’yla belediyeye 200 kişi alma talebi, İŞKUR tarafından kabul edilmedi. Başkan Özcan, talebinin, AKP İl Başkanı Nurettin Doğanay’ın İşkur İl Müdürüne baskı yapmasından dolayı geri çevrildiğini iddia etti. Özcan, iddialarını Doğanay’ın telefon numarasının da yer aldığı bir afiş hazırlatarak kentin dört bir yanına astırdı.

Bolu Belediye Başkanı CHP’li Tanju Özcan, 16 Ocak’ta İŞKUR İl Müdürlüğü‘ne başvurarak İşbaşı Eğitim Programı kapsamında 200 kişi talebinde bulundu.

Belediyeye ait şirket adına yapılan başvuruya, İŞKUR olumsuz cevap verdi. Özcan, İŞKUR İl Müdürü İsmail Yalçın’ın, bakanlık onayına rağmen taleplerine, AKP İl Başkanının ve AKP’li milletvekillerinin baskısı sonucu olumsuz cevap verdiğini iddia etti.

İŞKUR İl Müdürü İsmail Yalçın ise Özcan’ın açıklamalarının gerçek dışı olduğunu söyledi. İşbaşı eğitim programlarında önceliğin özel sektör iş yerleriyle işbirliği yapılması olduğunu belirten Yalçın, “Bolu Belediyesi şirketi olan Boluyu Seviyorum A.Ş. de ilgili mevzuat çerçevesinde İşbaşı Eğitim Programı düzenlemeden de daha önceki belediyelerin yaptığı gibi ihtiyacı doğrultusunda doğrudan istihdam yapabilirler” diye konuştu.

Bolu halkı bunları bilmeli

İddialarının yalanlanması üzerine Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Bolu halkı bunları bilmeli” başlığı ile bir afiş hazırlattı. Afişe AKP Bolu İl Başkanı Nurettin Doğanay‘ın telefon numarasını da ekledi.

Kentin çeşitli yerlerine asılan afişte, “İŞKUR müdürlüğüne haklı ve emsalleri bulunan talebimizi reddetme talimatı veren AKP il başkanını 0533…… numarasından arayıp, tutumunun sebebin, sorabilirsiniz” denildi.

Doğanay suç duyurusunda bulundu

AKP İl Başkanı Nurettin Doğanay, numarasının yer aldığı afişlerin asılmasının ardından Başkan Tanju Özcan hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Talebe bakanlığın izin verdiğini bildiren Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ise il başkanını aradığını İŞKUR İl Müdürünün kendisinden talimat beklediğini söylediğini anlattı. Özcan,”Defalarca uyardık en sonunda müdür dönüş yaptı ve izin vermediklerini söyledi. Ne yaptık bunun üzerine bilboardlara çıktık. Olayları özetledik” dedi. (ANKA)

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER