A3 Haber

Koronavirüs nedeniyle karaborsaya düşen koruyucu maskeler Meclis gündeminde

Koronavirüs nedeniyle karaborsaya düşen koruyucu maskeler Meclis gündeminde

Koronavirüs nedeniyle karaborsaya düşen koruyucu maskeler Meclis gündeminde
Mart 02
18:24 2020

Çin’in Vuhan kentinden başlayıp tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgının ardından koruyucu maske fiyatlarında yaşanan olağan dışı artış meclis gündemine taşındı.

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının ardından salgın hastalıklarda önlem amacıyla kullanılan koruyucu maske fiyatlarını meclis gündemine taşıdı.

Çin’in Vuhan kentinden başlayıp tüm dünyaya yayılan virüs salgınının ardından medikal ürünlere olan talebin arttığını vurgulayan Karasu, ‘’Özellikle salgın hastalıklardan korunmak için vatandaşlarımızın başvurduğu koruyucu yüz maskelerine yüksek miktarda talep oluşmuştur’’ ifadelerini kullanırken, ‘’Oluşan talep neticesinde koruyucu maskelerin fiyatı hali hazırdaki satış fiyatının çok üzerinde rakamlarla piyasaya sürülmüş bu uygulama vatandaşlarımızı mağdur etmiştir’’ dedi.

Sağlık Bakanı’na yöneltilen sorular

Karasu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle şu soruları yöneltti:

  • Salgın hastalıklardan korunmak için kullanılan koruyucu maskelerin koronavirüs salgının ardından, piyasa değerinin 4-5 katı rakamlarla satışa sunulmasına karşın Bakanlığınızca herhangi bir önlem alınmış mıdır?
  • Koyucu maskelerin, oluşan talep sonrasında tedariğinde yaşanabilecek aksaklıklar için Bakanlığınızca hangi tedbirler alınmıştır?
  • Koruyucu maskelerin yüksek ücretlerle satışa sunulmasına karşın Bakanlığınızca denetim yapılmakta mıdır?

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER