A3 Haber

ABD’de Demokrat Parti adayının belirleneceği ön seçimde altı eyaletin dördünü Biden kazandı

ABD’de Demokrat Parti adayının belirleneceği ön seçimde altı eyaletin dördünü Biden kazandı

ABD’de Demokrat Parti adayının belirleneceği ön seçimde altı eyaletin dördünü Biden kazandı
Mart 04
08:21 2020

Amerikalı seçmenler, ABD başkanlık seçimleri için Demokrat Parti’nin adayını belirleyecek ön seçimlerde 14 eyalette sandık başına gitti. Şu ana kadar sonuçları açıklanan Virginia, Alabama, Oklahoma ve Kuzey Corolina eyaletlerinde Joe Biden, Vermont ve Colorado eyaletlerinde ise Bernie Sanders yarışı önde bitirdi.

Associated Press’in açıkladığı resmi olmayan sonuçlara göre, Süper Salı’da şu ana kadar sonuçları açıklanan altı eyaletten dördünde ipi eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden göğüsledi.

Biden, Alabama, Virginia, Oklahoma ve Kuzey Carolina’da sandıkta kazanan taraf oldu. Bu eyaletlerde Biden’ı ikinci sırada Vermont Senatörü Sanders takip etti.

Bu arada Kuzey Carolina bugünkü seçimlerde delege bakımından California ve Teksas’tan sonra en önemli eyalet olma özelliği taşıyor.

Vermont eyaletinde ise bu eyaletin senatörlüğü görevini de yürüten Bernie Sanders ipi göğüsledi. Sanders ayrıca Colorado’daki ön seçimlerden de galip ayrıldı.

Bu eyaletlerde Sanders’ı ikinci sırada Biden takip etti.

Amerikan Samoası’nda ise milyarder iş adamı Michael Bloomberg ipi göğüsledi. Bloomberg böylece ilk ön seçim zaferini almış oldu.

Demokrat aday adaylarından Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren ve Temsilciler Meclisi üyesi Tulsi Gabbard ise seçimlerde varlık gösteremedi.

Halen oy sayımları devam eden eyaletlerden Teksas ve Kaliforniya’daki sonuçlar ise merakla bekleniyor.

ABD’de “Süper Salı” olarak nitelendiren günde, ABD Başkanı Donald Trump’ın 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçiminde karşısına gelecek Demokrat rakibinin büyük ölçüde belirlenmesi öngörülüyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER