A3 Haber

CHP’li Karasu: TÜDEMSAŞ kırmızı çizgimizdir

CHP’li Karasu: TÜDEMSAŞ kırmızı çizgimizdir

CHP’li Karasu: TÜDEMSAŞ kırmızı çizgimizdir
Mart 04
12:43 2020

Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii Anonim Şirketi’ne ilişkin karara CHP’den tepki geldi. CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, “Bugün, AKP eliyle bir tarihin nasıl yok edildiğine şahit oluyoruz” dedi.

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, bugün resmi gazetede yayımlanan kararla şube haline dönüştürülen Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii Anonim Şirketi (TÜDEMSAŞ) ile ilgili yaptığı açıklamada iktidara sert sözlerle yüklendi.

‘’Bugün, AKP eliyle bir tarihin nasıl yok edildiğine şahit oluyoruz’’ diyen Karasu, ‘’18 yıldır Sivas’ı her başlıkta geriye götüren AKP iktidarı şimdi de gözünü, 81 yıldır bacası tüten Sivas’ın yerli ve milli demiryolu şirketi TÜDEMSAŞ’a dikti’’ ifadelerini kullandı.

“Her geçen yıl etkisizleştirildi”

Karasu, TÜDEMSAŞ’ın kurulduğu 1939 yılından bu yana birçok alan önemli işlere imza attığını kaydederken, ‘’1939 yılında Sivas Cer Atelyesi adıyla faaliyete geçen Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii Anonim Şirketi (TÜDEMSAŞ), resmi gazetede cumhurbaşkanı imzasıyla yayımlanan bir karar neticesinde başka bir şirkete bağlandı. 81 yıldır Sivas’ta binlerce vatandaşımıza ekmek kapısı olan, ilk yerli otomobil Devrim’e ait motor bloklarının dökümünün yapan, ilk yerli buharlı lokomotifin üreten, 70’li yıllarda 7500 kişilik istihdam kapasitesine ulaşan TÜDEMSAŞ, iktidar tarafından her geçen yıl biraz daha etkisizleştirilmiş, sonuç olarak ise şube statüsüne düşürülmüştür’’ dedi.

“Yapılanlar bir Türkiye portresi”

Karasu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

‘’Sivas’ın ve Sivaslıların gururu olan TÜDEMSAŞ’a yapılanlar aslında bir Türkiye portresidir. İstihdam yaratan, bulunduğu kente değer katan, katma değer üreten devlet iştiraklerinin el çektirilmesi AKP’nin siciline işlemiş bir özelleştirme tutkusudur.

Buradan tüm Sivaslılara sesleniyorum: Cumhuriyetin temellerinin atıldığı bu şehre ve bu şehrin tüm değerlerine gelin hep birlikte sahip çıkalım. Gelin, TÜDEMSAŞ’a sahip çıkalım.’’

Ne olmuştu?

Bugün resmi gazetede Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan karar neticesinde; Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi (TCDD) Genel Müdürlüğünün bağlı ortaklıkları olan Türkiye Vagon Sanayii AŞ (TÜVASAŞ), Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii AŞ (TÜLOMSAŞ) ve Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii AŞ’nin (TÜDEMSAŞ) birleştirilmesiyle iktisadi devlet teşekkülü olarak Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketi (TÜRASAŞ) kurulması kararlaştırılarak, Sivas’ta faaliyet gösteren TÜDEMSAŞ şube statüsüne dönüştürüldü.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER