A3 Haber

Gazeteci Barış Terkoğlu ve Hülya Kılınç tutuklandı!

Gazeteci Barış Terkoğlu ve Hülya Kılınç tutuklandı!
Mart 05
07:37 2020

Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve gazeteci Hülya Kılınç savcılık tarafından tutuklama talebiyle sevk edildikleri Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı.

Dün gözaltına alınan Oda TV Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve gazeteci Hülya Kılınç, çıkarıldıkları Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı.

Avukat Serkan Günel, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Kanlı Pazartesi romanı gibi göstere göstere tutuklandılar! Boş yere hiç yere! Susacağını sananlar boşuna sevinmesin Barış Terkoğlu gazeteciliğe devam edecek hala! #BarısTerkoğluYalnızDeğildir” ifadelerini kullandı.

Tutuklama kararı

Akşam saatlerinde adliyeye sevk edilen Terkoğlu, ifadesinin ardından savcılık tarafından tutuklama talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmişti.

Savcılık, Oda TV Haber Müdürü Barış Terkoğlu’nun ifadesinin alınmasının ardından tutuklama talebi ile mahkemeye sevk etti.

Hülya Kılınç da, Terkoğlu ile aynı zamanda tutuklama talebiyle 4. Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Mahkeme, Terkoğlu ve Kılınç’ın tutuklanmasına karar verdi.

Terkoğlu kararın ardından, “Bugün bir çetenin bizi susturma kararı yüzümüze okundu ama susmayacağız” ifadelerini kullandı.

İki gazetecinin savunması

Barış Terkoğlu’nun çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğinde yaptığı savunmada özetle şunları söyledi:

  • Evimden alındığım andan çok öncesinde burada sanık olarak bulunacağımı biliyordum. Mahkemeye çıkarılma nedeni bir tane haberdir. Burada savunma yapmaya zorlanmamın nedeni, bir gazetecinin hassasiyeti ile hazırladığı haberi yayınlayan kurumun haber müdürü olmamdır.
  • Bugün MİT kanunu var ise bundan 9 sene öncesinde bu mahkeme salonunda direnenler sayesinde var. Bugün benim haber müdürü olduğum sitede yayınlanan haberin MİT kanunu ile herhangi bir ilgisi yoktur. Benim yargılandığım bu haber vatanından çok uzakta şehit olmuş bir MİT’çinin şehadetinin ardından kendisine yapılan cenaze törenini haberleştirmekten ibarettir.
  • Bu haber yayınlanmadan önce İYİ Partili Ümit Özdağ TBMM’de Libya’da şehit düşen MİT mensuplarını ifade ettikten sonra adlarını ve soyadlarını kamuoyuna açıkladı. Cenaze fotoğrafları ortaya döküldüğü halde kimseyi rahatsız etmeyecek fotoğrafları seçmişler ve dünya üzerinde evrensel gazetecilik standartlarında bir haber olarak yayınlamışlardır.

Üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini belirten Hülya Kılınç da savunmasında şunları söyledi:

  • Ben gazetecilik yapmaktayım. Libya’da meydana gelen olayda şehit haberi olarak haber yaptım. Bahse konu haber içeriğinde yayınlanan görüntü içeriklerini sosyal medyadan buldum. Bu görüntüleri cenaze töreninde ben çekmedim. Haber şehit haberidir, ancak şehidin MİT mensubu olduğunu sonradan fark ettim.
  • Suç işleme kastı ile hareket etmedim. Serbest bırakılmamı talep ediyorum. MİT mensubu olan şehidin haberinin yapılmasında gizlilik esasına uyulması ile ilgili olarak, cenazeye vatandaşların ve devlet mensuplarının da katıldığını öğrendiğim için basına aktarılmasında bir sakınca görmedim.
  • MİT şehidinin ailesinin benimle görüşmek istemediğini ifademde beyan ettim. Açıklama yapmak istemiyoruz dediler, ben de saygı gösterdim. Ancak bu haberin yayınlanmasında suç teşkil edecek bir husus görmedim. Olayı şehit kısmından haberleştirmek istedim.
  • Çalıştığım gazetelerde de şehit haberleri yaptık ve bu konulara geniş yer veriyorduk. Sadece mezarlıktaki resmi ben çektim, diğer şehidin doğum ve ölüm yılını gösteren resmi sosyal medyadan buldum.

Ne olmuştu?

Dün sabah 4’te evinden gözaltına alınan Terkoğlu’nun gözaltı kararının Libya’da yaşamını yitiren MİT mensubu hakkındaki haberle ilgili olduğu öğrenilmişti.

Söz konusu haberi yapan gazeteci Hülya Kılınç da Manisa’daki evinden gözaltına alınıp İstanbul’a getirilmişti.

Hülya Kılınç kimdir?

Uzun yıllar Dünya gazetesinin Manisa bürosunda ekonomi muhabiri olarak çalışan Hülya Kılınç, daha sonra yerel Manşet gazetesinin yayın yönetmenliğini üstlendi. Kılınç, son olarak Oda TV’de muhabir olarak görev yapmaya başladı.

Barış Terkoğlu kimdir?

Oda TV Haber Müdürü ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, Oda TV davası kapsamında 19 ay Silivri cezaevinde kalmıştı.

Terkoğlu, meslektaşı Barış Pehlivan’la birlikte yazdığı “Sızıntı: Wikileaks’te Ünlü Türkler”, “Mahrem: Gizli Belgelerde Türkiye’nin Sırları” ve Metastaz adlı üç kitaba imza attı.