A3 Haber

Bilirkişi onayladı: Almanya’da ilkokul çocuklarına türban yasağı

Bilirkişi onayladı: Almanya’da ilkokul çocuklarına türban yasağı

Bilirkişi onayladı: Almanya’da ilkokul çocuklarına türban yasağı
Mart 06
08:54 2020

Almanya’da hazırlanan bir bilirkişi raporu ilkokullarda başörtüsü yasağının anayasaya aykırı olmayacağını ortaya koydu. Raporda ebeveynin eğitim hakkı olmasına rağmen çocuğun esenliğinin öncelikli olduğu belirtildi.

Anayasa hukuku uzmanı Kyrill-Alexander Schwarz, Almanya’daki okullarda 14 yaşın altındaki çocuklara türban yasağı uygulanabileceğini savundu.

Schwarz’ın Göçmen Birlikleri Federal Çalışma Topluluğu’nun (BAGIV) talebi üzerine yazdığı rapor Perşembe günü Berlin’de açıklandı.

DW Türkçe’de yer alan habere göre raporda, okullarda 14 yaş altındaki çocuklara türbanının yasaklanmasının, anayasaya uygun olduğu ifade edildi. Schwarz, raporunda okulların yanı sıra kamuya ait bütün tesislerde çocuklara türban yasağı getirilmesini talep etti.

Schwarz çocuklara türban yasağını, “Ebeveynlik hakkı, ebeveynlerin reşit olmayan çocuklarını eğitimle biçimlendirme ve etkilemesine temelde izin vermesine rağmen, bu hak çocuğun esenliği söz konusu olduğunda sınırlıdır” sözleriyle savundu.

Anayasa hukuku uzmanı, çocuğun esenliği söz konusu olduğu için de devletin ebeveynin eğitim hakkına müdahalesinin doğru olacağını savundu.

“Kendi belirlediği bir yaşamı sağlama özgürlüğü”

Bunun “Kendi belirlediği bir yaşamı sağlama özgürlüğü” olduğunu belirten Schwarz, bu çerçevede yasağın ebeveynlerin eğitim hakkında veya devletin tarafsızlık yükümlülüğüne karşı olmadığını ifade etti.

Yasağın sadece kamusal alanı kapsaması gerektiğini belirten Schwarz, bunun Hristiyanlığın sembollerinden haç veya Yahudilerin taktığı kipa ile karşılaştırılamayacağını söyledi. Bunların dini semboller olduğunu belirten Schwarz, ama türbanın siyasi anlamı olduğunu da sözlerine ekledi.

“Baskının bir sembolü”

BAGIV Başkanı Ali Ertan Toprak da çocuklara türbanın yasaklanmasını savundu. Türbanı  “baskının bir sembolü” olarak nitelendiren Toprak, “Kuran’da bile çocuklara başörtüsü takılması yönünde bir kaynak bulamazsınız. Bu konuda herkes hemfikir. Kuran çocukların örtülmesini istemiyor” şekilde konuştu.

Türbanın yasaklanması talebine Alman Öğretmenler Birliği de destek veriyor. Öğretmenler Birliği Başkanı Heinz-Peter Meidinger, 14 yaşın altındaki çocukların türban takmasının, çocukların uyum sağlaması konusunda okulların görevini zorlaştıracağını söyledi. Türbanın  belirli bir dışlamayı beraberinde getireceğini belirten Meidinger, çocukların kendi yaşam biçimlerini belirleyen, özgür bireyler olarak yetiştirilmesi konusunda da okulların görevini zorlaştıracağını ifade etti.

Kadın hakları örgütü yasaktan yana

Kadın haklarını savunan sivil toplum örgütü Terre des Femmes de çocukların türban takmasına karşı çıkıyor. Terre des Femmes’in konuya ilişkin bilirkişi raporu hazırlamakla görevlendirdiği anayasa hukuku uzmanı Martin Nettesheim da türban yasağının anayasaya aykırı olmayacağı görüşünü bildirmişti. Nettesheim’in raporu geçen yıl açıklanmıştı.

Avusturya’da ilkokul çağındaki çocuklara türbanı yasaklayan tasarının parlamentoda onaylanmasının ardından Almanya’da da konuyla ilgili bir tartışma başlamıştı. YouGov araştırma şirketinin yaptığı bir ankete katılanların yüzde 57’si Almanya’da çocuklara türban yasağı getirilmesinden yana olduğunu belirtmişti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER