A3 Haber

Sağlık Bakanı’ndan ‘Koronavirüs vakasının ilini neden açıklamadınız?’ sorusuna yanıt

Sağlık Bakanı’ndan ‘Koronavirüs vakasının ilini neden açıklamadınız?’ sorusuna yanıt
Mart 12
17:07 2020

Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının görüldüğünü duyuran ancak hangi ilde olduğunu açıklamayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Eğer ili açıklamış olsaydık hassasiyeti sadece o vilayete yoğunlaştırır, diğer illerdeki tedbiri azaltabilirdik. Her yerde hassasiyeti diri tutmak için açıklamadık” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki ilk koronavirüs vakasının hangi ilde olduğunu açıklamadığı için şeffaf olmamakla suçlandı.

Konuyla ilgili Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya’ya açıklamalarda bulunan Bakan Koca, koronavirüs salgınına dair alınan tedbirlerin iyi gittiğini, bir vakanın ötesine rastlanmadığını öne sürdü.

“Bu rastlanmayacak anlamına gelmiyor” diyerek temkini elden bırakmayan Koca, koronavirüse yakalanan kişinin hastalığı yurt dışından kapmış olduğunu savundu.

“Hassasiyeti diri tutmak için”

Bakan Koca, Sarıkaya’nın “Hangi ilde olduğunu neden açıklamadınız?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Virüsü almış olan kişinin kendisini ve ailesini karantinaya aldık. Eğer ili açıklamış olsaydık hassasiyeti sadece o vilayete yoğunlaştırır, diğer illerdeki tedbiri azaltabilirdik. Her yerde hassasiyeti diri tutmak için açıklamadık.”

Koca, “İran’da ilk vaka çıktığında siz ‘Kum kentini o an karantinaya alsalardı bu denli yayılmazdı’ demiştiniz. Ancak siz de ilk vakanın çıktığı yerin karantinaya alınmasını uygun bulmuyorsunuz?” sorusuna ise, “Tek bir hadiseye rastlandı, o da yurt dışı temaslı olduğu için karantinaya alma ve açıklama gereği duymadık. Eğer açıklasaydık, herkes sanki sadece orada varmış gibi bir algıya kapılıp, diğer illerdeki hassasiyeti düşürebilirdi” yanıtını verdi.