A3 Haber

‘Suçlar ülkesi Türkiye’: Saatte bir kişi cinayetten hapse girdi

‘Suçlar ülkesi Türkiye’: Saatte bir kişi cinayetten hapse girdi

‘Suçlar ülkesi Türkiye’: Saatte bir kişi cinayetten hapse girdi
Mart 16
12:02 2020

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi’nin hazırladığı “Suçlar Ülkesi Türkiye” raporu, ateşli ve bıçaklara erişimin kolaylıkla sağlanmasıyla birlikte ülke genelinde artan şiddet olaylarının geldiği boyutu gözler önüne serdi. Rapora göre, Türkiye’de ortalama her bir saatte cinayet suçu nedeniyle bir kişinin cezaevine girdiğini gösterdi. Adalet Bakanlığı’nın açıkladığı son verilere göre 2018 yılında 9 bin 332 kişi cinayet işlerken 2009 yılına göre cinayet işleyenlerin sayısı yüzde 516 oranında arttı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi’nin hazırladığı “Suçlar Ülkesi Türkiye” raporunda silah ve bıçaklara ulaşımın giderek kolaylaştığı, suç oranlarında ciddi artış yaşandığı gözler önüne serildi.

Şiddetin arttığını, cezaların caydırıcı olmaktan uzaklaştığını ve bu nedenle Türkiye’nin suçlar ülkesine döndüğünü belirten Gamze Akkuş İlgezdi, şunları söyledi: 2018 yılında ateşli silahlar ve bıçaklarla işlenen suçlara karışan 6 bin 280 kişi cezaevine girdi. Başka bir ifadeyle geçtiğimiz yıl haftada 121 kişi silah ve bıçak kullandığı için hapiste. Ateşli silah ve bıçaklarla işlenen suçlardan cezaevine giren kişi sayısı 2017 yılına oranla yüzde 15 artış gösterdi. Bu artış 2009 yılıyla kıyaslandığında yüzde 162’ye yükseldi.

Cinayet işleyenlerin sayısında patlama: Yüzde 516 arttı

Bu artış 2009 yılıyla kıyaslandığında yüzde 162’ye yükseldi. Bakanlığın açıkladığı son verilere göre cinayet işleyenlerin sayısında patlama yaşandı. 2018 yılında 9 bin 332 kişi cinayet işledi. Cinayet işleyen kişi sayısı 2009 yılına kıyasla yüzde 516 oranında arttı. Buna göre ortalama her bir saatte bir kişi cinayet nedenle hapse girdi. Rapora göre bozulan toplumsal yapı sebebiyle cinayet işleyen kişi sayısı da sistematik olarak artıyor.

Kadın ve çocuğa karşı şiddet tırmanıyor

CHP’li İlgezdi, şiddetle ilgili verileri “Türkiye suçlar ülkesine dönüştü. Toplumda kadına ve çocuğa karşı şiddetin tırmanışı Adalet Bakanlığı’nın açıkladığı Ceza İnfaz Kurumu istatistikleri ile ortaya çıktı” diye değerlendirdi. Karar alıcı konumda olanların yaygınlaşan şiddet karşısında kör, sağır ve dilsiz olmasını eleştiren İlgezdi, “Unutulmasın ki şiddet asla bireysel bir tutum değildir. Özellikle kadın ve çocuklara yönelik şiddet ülkemizin en acı gerçeğidir. Şiddetin yaygınlaşması bu bakımdan politik bir sonuçtur. Bu nedenle ülkemizde öldürme, yaralama ve cinsel suç oranlarında patlama yaşanmaktadır” dedi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER