A3 Haber

Alman şirketten koronavirüs aşısı: İlk testler yakında geliyor

Alman şirketten koronavirüs aşısı: İlk testler yakında geliyor

Alman şirketten koronavirüs aşısı: İlk testler yakında geliyor
Mart 29
20:35 2020

Koronavirüs aşısını bulmak için çalışmalarını sürdüren Alman şirketi CureVac’ın “yakında” klinik testlere başlayabileceği açıklandı.

Koronavirüs aşısını bulmak için çalışmalarını sürdüren Alman şirketi CureVac’ın ana hissedarı olan Dievini Hopp Biotech’in üst düzey yöneticisi Friedrich von Bohlen, DW’ye verdiği röportajda araştırmalarda gelinen noktayla ilgili bilgi verdi.

DW Türkçe’nin haberine göre Dievini Hopp Biotech’in başındaki isim olan Dietmar Hopp, Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung’a yaptığı açıklamada, her şey planlandığı gibi gittiği takdirde aşının önümüzdeki sonbaharda bulunabileceğini söyledi. Aynı zamanda CureVac’ın denetim kurulu üyesi olan Von Bohlen, DW’ye, Hopp’un bu açıklamasını da değerlendirdi.

“Aşılar korunmanın tek yolu”

DW: Yeni koronavirüse karşı aşıyı geliştirmek için dünyada şu an bir yarış var. Şu ana kadar ne ölçüde ilerleme kaydettiniz?

Friedrich von Bohlen: Öncelikle şu an ne olduğunu anlamakta fayda var. Aşılar, insanları enfeksiyonlardan korumanın tek yoludur. Hâli hazırda enfekte olmuş kişiler içinse ilaç geliştirebilirsiniz. Şu an bunu da araştırıyoruz.

Agresif bir COVID-19 türünün ciddi zatürreye sebep olabildiğinin farkındayız. Araştırmacılar, virüsten etkilenen hastalar için akciğerlerin bu şekilde iltihaplanmasına karşı savaşabilecek bir ilaç geliştirmeye çalışıyor.

Bir aşı bulmak elbette en iyi seçenek olur. Bu konuda birden fazla yaklaşım var. Biz bilgi kaynağı olarak mRNA kullanıp bir aşı geliştirmeyi ümit ediyoruz. Kısa bir süre içinde klinik testlere başlayabileceğiz. Aşı elde edebilmek için çok iyi bir madde sınıfı olduğuna inanıyorum.

“Birkaç ay daha alacak”

“Kısa bir süre içinde” dediniz. Bunu biraz açabilir misiniz? Bildiğiniz üzere, Almanya’da birçok insan daha ne kadar süre bu sosyal uzaklaşma kurallarına uymak zorunda olduklarını öğrenmek istiyor. Zaman çizelgeniz nedir?

Ben kâhin değilim. Benim bilgimin ötesindeki birçok faktöre dayanıyor. Etkili bir ilacın bulunmasının birkaç ay daha alacağını tahmin ediyorum. Aynısı aşı ve yaygın biçimde ulaşılabilirliği için de geçerli. Ancak konu bu aşının insanlar üzerinde kullanılması için onay alınmasına gelince, muhtemelen en az bir yıldan bahsetmemiz gerekir.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER