A3 Haber

Fransa Bilim Konseyi: 17 milyon kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirme riski altında

Fransa Bilim Konseyi: 17 milyon kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirme riski altında
Nisan 09
00:06 2020

Fransa Bilim Konseyi, ülkede koronavirüs nedeniyle ölüm riski altında olan kişi sayısının 17 milyon olduğunu açıkladı.

A3 Haber Merkezi- Fransa Bilim Konseyi yeni tip koronavirüs Covid-19 salgınına yönelik yapılan araştırmaların sonucunu paylaştı. Açıklanan verilere göre ülkede Covid-19 nedeniyle ölüm riski altında olan kişi sayısının 17 milyon olduğu ifade edildi. Yaş ve hastalık faktörleri incelenerek Fransa’da nüfusun dörtte birinin yaşamsal risk altında olduğunu belirten Bilim Konseyi, riskli vatandaşlar için sokağa çıkma yasağı getirilmesini talep etti.

Fransa’da 67 milyonluk nüfusun 17 milyonunun Covid-19 nedeniyle ölüm riski taşıdığını açıklayan Fransa Bilim Konseyi, ileri yaş ve hastalıkların ölüm riskini arttırdığını bildirdi. Riski arttıran hastalıklar arasında hipertansiyon, diyabet ve viral hassasiyetin yanı sıra obezite ve sigara tüketiminin de ölüm riskini arttıran faktörler olduğu açıklandı. Konsey, riskli ve hassas duruma sahip vatandaşlar için katı ve kesin sokağa çıkma yasağı uygulanmasının hayati önem taşıdığını dile getirdi.

Öte yandan dünyada koronavirüse bağlı ölümlerin en çok yaşandığı ülkeler arasında dördüncü sırada yer alan Fransa’da 10 bin 869 kişi yaşamını yitirirken toplam vaka sayısı ise 112 bin 950 olarak açıklandı.