A3 Haber

Guardian: İngiltere’de huzurevlerinde ölen yaklaşık bin kişi resmi ölü rakamlarına dahil edilmedi

Guardian: İngiltere’de huzurevlerinde ölen yaklaşık bin kişi resmi ölü rakamlarına dahil edilmedi

Guardian: İngiltere’de huzurevlerinde ölen yaklaşık bin kişi resmi ölü rakamlarına dahil edilmedi
Nisan 10
20:53 2020

Guardian gazetesi, yüzlerce insanın henüz resmi olarak sayılmadan onaylanmış veya koronavirüs şüphesiyle bakım evlerinde öldüğünü öğrendiğini iddia etti.

İngiltere’nin en büyük hayır kurumu bakım hizmeti sağlayıcısının 120’den fazla sakininin son üç hafta içinde virüsten öldüğü düşünülürken, başka bir huzurevi ağının 88 ölüm kaydettiği bildiriliyor.

Rakamlardaki uçurum bakanların Covid-19’un toplumun en zayıflığı üzerindeki etkisini hafife aldıkları ve kuşatılmış huzurevleri ve işçilerine yeterince yardım edemediği konusunda uyarılara neden oldu.

Diğer hanelerde de, savunmasız nüfusa bakan bakım çalışanları yeterli kişisel ve virüsün hızını ölçmeye yarayan test ekipmanları olmadığını söyleyerek düzinelerce ölüm bildirdi.

Bakım endüstrisi ve Alzheimer Derneği, virüsün şimdi İngiltere’de yaklaşık 400 bin kişiye bakan yerleşkelerinin neredeyse yarısında aktif bir biçimde yayıldığına inandıklarını söylüyorlar. Bu oran, Salı günü İngiltere hükümeti başhekimi Profesör ChrisWitty’nin huzurevlerinin yalnızca %9’undan fazlasında Covid-19 var tahmininden daha yüksek.

Care England, huzurevlerindeki açıklanan resmi ölümün düşük olmasına karşın asıl ölüm oranının 1000’e yaklaştığını tahmin ediyor. Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi bu hafta 27 Mart’a kadar İngiltere ve Galler çapında bakım evinde 20 kişinin öldüğünü söyledi.

“Eksik beyan”

Care UK’ın başkanı Profesör Martin Green, ”Ölüm sayılarında eksik beyan görüyoruz. Ölümler henüz binlere ulaşmasa da o raddeye yükseliyor. Bakım evlerinde gerçekleşen ölümler için düzgün bir analize ihtiyacımız var ve hükümet bu bilgiyi toplamalı” diyor.

MHA tarafından yürütülen araştırmada Yorkshire’deki bir huzurevinin yaklaşık %70 demanslı sakininde enfeksiyon şüphesi var. MHA’nın Yorkshire’deki başka bir evinde 13, Northamptonshire’de ise 11 kişi öldü. Sağlık kuruluşu, ayrıca huzurevlerinin yarısında enfeksiyon vakaları olduğuna inanıyor.

Luton’dan ayrı bir huzurevi Çarşamba günü 5’i Covid-19 pozitif çıkan 15 kişinin öldüğünü söyledi. İskoçya’dan 3 bakım evi bu hafta 30 ölüm duyurdu ve basın raporları geçen hafta 36 ayrı huzurevi ölümü listeledi.

Oxford Üniversitesi Nuffield Sağlık Bilimleri Bölümü’nden kıdemli istatistikçi Jason Oke mevcut rakamların “açık bir şekilde pandeminin şiddetinin hafife alındığını” söyledi. Oke, ”Asıl endişemiz altı ay içinde sayıların daha fazla artacağını keşfetmemiz, çünkü kimse huzurevlerinde neler olduğunu saymıyordu” dedi.

Virüsün, özellikle izole edilmesi zor olan demans hastaları arasında, evlerde hızla yayıldığı korkusunun ortasında, bakım liderleri ve sendikalar daha fazla test ve kişisel koruyucu ekipman sağlamak için derhal harekete geçilmesini talep ediyor.

About Author

Ege

Ege

Related Articles

TÜM HABERLER