A3 Haber

Eski Bakan Ömer Dinçer: Erdoğan, Şehir Üniversitesi’ne kayyum atanacağını iki  yıl önce söyledi

Eski Bakan Ömer Dinçer: Erdoğan, Şehir Üniversitesi’ne kayyum atanacağını iki  yıl önce söyledi

Eski Bakan Ömer Dinçer: Erdoğan, Şehir Üniversitesi’ne kayyum atanacağını iki  yıl önce söyledi
Nisan 14
19:45 2020

Karar TV canlı yayınında konuşan kayyum atanarak Marmara Üniversitesi’ne devredilen Şehir Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Dinçer, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın üniversiteye iki yıl önce kayyum atanacağını söylediğini belirtti.

Elif Çakır ile Yıldıray Oğur’un sorularını yanıtlayan Dinçer, kurucuları arasında Gelecek Partisi Genel Başkanı ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da yer aldığı Şehir Üniversitesine kayyum atanmasıyla ilgili, “Bir Bosna-Hersek ziyaretindeyken ülkede Erasmus veya birtakım ziyaretler nedeniyle gitmiş İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencileri vardı. Öğrenciler ona muhabbetlerini göstermek için oteline gittiler. Ama Erdoğan öğrencilerin İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencileri olduğunu öğrenince soğuk bir mesafe koydu ve açıkça ‘Üniversiteye kayyum atayacağız’ dedi. Bir cumhurbaşkanının ortada bir şey yokken bunu söylemesi ne anlama geliyor?” dedi.

Ömer Dinçer’in konuyla ilgili açıklamaları şu şekilde;

  • Millet can derdinde birileri koyun, çıkar derdinde. Teklifi bugünlerde getirerek sorunu daha itirazsız bir süreçle istedikleri gibi çözmek yolunu tercih ettiler. Teklif edilen kanunda İstanbul Şehir Üniversitesi’nin ismi açık bir şekilde geçmiyor ama düzenlemedeki her fıkra Şehir Üniversitesi ile ilgili adım adım ne yapılacağını tarif ediyor.
  • Keşke İstanbul Şehir Üniversitesi’nin ismini açık bir şekilde, dürüstçe yazsaydılar. O zaman geçici maddelerde yer alacaktı ve genel hüküm olmayacaktı. Şimdi genel hüküm haline geldi. Hükümetten birileri herhangi bir üniversite ile ilgili farklı niyet taşıdığında bu hükümlere dayanarak istediği üniversiteyi istediği şekilde kullanacak. Bunun genel hüküm olması tüm vakıf üniversitelerinin sorunu halinde

“Yolsuzluk varsa soruşturma neden yok”

  • Üniversite yönetimine kaç aydır Marmara Üniversitesi yönetimi sahip. Orada bütün hesaplara vakıflar. Bütün alınan paraların madde madde nereye harcandığını görmüşlerdir. Bir kuruş yolsuzluk görselerdi beni bu durumda bırakırlar mıydı?

“Vicdanı olan görür”

  • Vicdanı olan herkes üniversitenin olduğu yere baksın ve ne yaptığımızı görsün. En iyi üç üniversite kampüsünden birini yaptık. Üniversitenin hukuki varlığına son verecekler ve kalkıp büyük bir lütufta da Bilim Sanat Vakfı’nı sahiplerine devredecekler. Mutlu mu olacağız bu düzenlemeyle?

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles