A3 Haber

Valilikten 1 Mayıs açıklamasına yasak: İşçiler gözaltına alındı

Valilikten 1 Mayıs açıklamasına yasak: İşçiler gözaltına alındı

Valilikten 1 Mayıs açıklamasına yasak: İşçiler gözaltına alındı
Nisan 21
13:48 2020

DİSK’e bağlı Limter-İş Sendikası üye ve yöneticileri, hem 1 Mayıs nedeniyle hem de tersanelerde virüs salgınının yayılmasını protesto etmek için basın açıklaması yapmak isterken gözaltına alındı.

İstanbul Tuzla İçmeler Köprüsü’nde dün bir araya gelen Limter-İş üye ve yöneticilerini polis engelledi. Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı ile Limter-İş Örgütlenme Uzmanı Deniz Bakır’ın da aralarında olduğu 6 kişi karga tulumba gözaltına alındı.

Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, gözaltında tutulduğu Tuzla Orhanlı Karakolu’nda yaptığı açıklamada, “Sabahleyin polisler geldi, ne yapacaksınız diye sordular. 1 Mayıs’la ilgili açıklama yapacağımızı söyledik. Daha sonra karar değiştirdiler, ‘Valiliğin emri var, yasaklandı’ dediler. Biz de ‘Basın açıklaması yapmak sendikamızın yasal hakkıdır, bu hakkımızı kullanmamız Valilik tarafından bu şekilde yasaklanamaz. Valilerin kararları yasalardan üstün değildir’ diyerek bu duruma itiraz ettik. Sonra bizi apar topar Orhanlı Karakolu’na getirdiler. Şu anda bekliyoruz. Ama önümüzdeki günlerde 1 Mayıs’la ilgili açıklamamızı mutlaka yapacağız” dedi.

Saygılı ve beraberindeki beş kişiye ayrı ayrı 3 bin 180 TL para cezası verildi. “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek” suçlamasıyla haklarında soruşturma başlatılacağı söylenen Saygılı ve beş kişi serbest bırakıldı.

İşçiye gözaltı, patrona özel izin

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu’nun 17 Nisan’da yayımladığı rapora göre, Tuzla’da bulunan sekiz tersanede en az 57 işçi koronavirüse yakalandı. Salgının hızla yayılmasına rağmen birçok tersane hafta sonu sokağa çıkma yasağı varken valilik ve kaymakamlıktan özel izin alarak işçileri çalıştırdı. En az yedi pozitif vakanın görüldüğü Sedef Tersanesi de gemi siparişlerini yetiştirebilmek için özel izin alan tersaneler arasındaydı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER