A3 Haber

ILO: Koronavirüs nedeniyle 1.6 milyar işçi, işsiz kalabilir

ILO: Koronavirüs nedeniyle 1.6 milyar işçi, işsiz kalabilir
Nisan 29
23:46 2020

Uluslararası Çalışma Örgütü, koronavirüs salgını nedeniyle yaklaşık 1.6 milyar işçinin geçim kaynaklarını kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.

A3 Haber Merkezi- Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) açıkladığı raporda, Covid-19 krizinin dünya genelinde kayıt dışı ekonomide ve yüz milyonlarca işletme üzerinde yıkıcı etkiler oluşturacağı vurgulandı. Raporda, 2020 yılı başından bu yana küresel çapta iş saatlerinde yüzde 10.5 daralma yaşandığı, bunun da 305 milyon tam zamanlı çalışanın işsiz kalmasına denk düştüğü belirtildi.

Salgın nedeniyle dünya genelinde çalışma saatlerinde keskin düşüşün devam ettiğine işaret edilen raporda, “Bu, küresel iş gücünün neredeyse yarısını oluşturan kayıt dışı ekonomideki 1.6 milyar işçinin geçim kaynaklarının ortadan kalkması tehlikesiyle karşı karşıya olduğu anlamına geliyor” ifadesi yer aldı.

“Acil destek verilmeli”

ILO Genel Direktörü Guy Ryder, Cenevre’de video konferans yoluyla düzenlediği basın toplantısında, 7 Nisan’da açıkladıkları raporu revize etmek zorunda kaldıklarını, salgın nedeniyle ülkelerde getirilen kısıtlamaların sürmesi ve genişletilmesinin bu kararda etkili olduğunu ifade etti.

Ryder, salgın ve iş krizinin devam ettiğini, bunun da “en savunmasız durumdaki insanlara” acil destek verilmesini gerektirdiğini belirterek, “Milyonlarca insan için bir gelirin olmaması, gıda olmaması, güvenlik olmaması ve bir gelecek olmaması demektir. Dünya genelinde milyonlarca işletme zor nefes alıyor” dedi.

İşçi ve işletmelerin desteklenmesi için ‘acil, hedefli ve esnek’ önlemler alınması çağrısında bulunan Ryder, bunun özellikle kayıt dışı ekonomiler ve küçük işletmeler için gerekli olduğunu belirtti.