A3 Haber

Normalleşme aşamaları takvime bağlandı: İşte tarihler…

Normalleşme aşamaları takvime bağlandı: İşte tarihler…

Normalleşme aşamaları takvime bağlandı: İşte tarihler…
Nisan 29
10:06 2020

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirlerin ne zaman kaldırılacağı netleşmeye başladı. 4-26 Mayıs’ta başlayacak hazırlık dönemi sonrasında üç aşamayla normalleşme süreci başlatılacak.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan kabine toplantısının en önemli başlığı salgın sonrası normalleşme takvimiydi.

Buna göre, bayram sonrası ‘yüzde yüz normalleşme’ gerçekleşmeyecek ancak kademeli olarak yasaklar kalkacak ve kapalı alanlar açılacak.

“Oturma düzeni güncellenerek açılabilir”

AVM dışındaki restoranlar ve barların da oturma düzeni güncellenerek açılabileceği ancak disko ve benzeri konser alanı içeren mekanların ise bir süre daha açılmayacağı belirtiliyor.

Milliyet’ten Kıvanç El’in haberine göre, diğer alanlarla ilişkin normalleşme takvimi ise şu şekilde:

Spor merkezleri: Spor merkezlerinin de yaz sonuna kadar kapalı kalmasının beklendiği belirtildi.

Konser, tiyatro: Yaz aylarında belediyeler ve yerel yönetimler tarafından organize edilen konser, tiyatro ve benzeri toplu etkinliklere de izin verilmeyecek.

Oteller: Dünyada ilk kez uygulanacak sertifikasyon sistemine göre otellerin sosyal mesafeye göre kademeli olarak açılması planlanıyor.

Seyahat yasağı: Seyahat yasağının bayram sonrası da bir süre daha sürmesi ancak izinlerin kolaylaştırılması planlanıyor.

Okullar: Okulların da yaz aylarında açılmayacağı ifade ediliyor.

Camiler: Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bayram namazının önlemler alınarak kılınabilmesi için çalışma yaptığı ancak buna izin verilmesinin ‘şu aşamada’ pek mümkün olmadığı değerlendiriliyor. Diyanet’in camilerde aralıkların korunabileceği, bahçelerde önlem alınabileceği yönünde taahhütler verdiği öğrenildi.

Normalleşme aşamaları

Aşama 0 (Hazırlık dönemi) 4-26 Mayıs 2020

Aşama 1: 27 Mayıs-31 Ağustos 2020

Aşama 2: 1 Eylül-31 Aralık 2020

Aşama 3: 1 Ocak 2021-Covid 19 için aşının geliştirilerek uygulandığı tarih

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER