A3 Haber

Merada hayvan otlatmak paralı hale geldi: Hayvan başına 2.25 ile 10 TL arasında para alınacak

Merada hayvan otlatmak paralı hale geldi: Hayvan başına 2.25 ile 10 TL arasında para alınacak

Merada hayvan otlatmak paralı hale geldi: Hayvan başına 2.25 ile 10 TL arasında para alınacak
Mayıs 26
23:39 2020

Meralarda hayvan otlatmak da paralı hale geldi , Kırklareli Valiliği’nin mera, kışlak ve yaylaklarda hayvan otlatma bedeli, büyük baş hayvanlar için 10 TL, küçük baş hayvanlar için 2.25 TL olarak açıkladı.

Kırklareli Valiliği ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, köylünün ortak kullanım alanı olan mera, kışlak ve yaylaklarda hayvan otlatanlardan hayvan başına para alınacağını duyurdu.

Valilik tarafından dağıtımı yapılan yazıda, mera, kışlak ve yaylaklarda hayvanlarını otlatan üreticiler hakkında alınan kararın duyurusu şu şekilde açıklandı: “Bakanlığımız Mera, Yaylak ve Kışlaklarda Otlatma Yönetimi Uygulama Esasları Genelgesi doğrultusunda İl Mera Komisyonu’nun 27.02.2020 tarihli toplantı kararı ve Valilik oluru ile ilimizde mera alanlarının 2020 otlatma döneminin 1 Mayıs 2020-30 Ekim 2020 tarihleri arasındaki süre, dinlendirme döneminin 1 Kasım 2020, 30 Nisan 2021 tarihleri arasındaki süre olarak, 2020 yılında otlatma bedellerinin büyükbaş hayvan başına 10.00 TL, küçükbaş hayvan başına 2.25 TL, otlatma hakkının üstünde hayvan otlatanlardan alınacak ceza bedelinin her fazla hayvan için üç katı olarak belirlenmiştir. Meralarımızdaki baskının ortadan kaldırılarak tahribatın önlenmesi amacıyla belirtilen kurallara uygun şekilde kullanılmasının, otlatma kurallarına riayet edilmesinin , otlatma bedelleri konusunda Mera Kanunu’nun 26. Maddesi hükümlerine göre hareket edilmesinin, kurallara riayet etmeyenler hakkında Mera Kanunu’nun 27. Maddesi hükümlerine göre işlem yapılacağının Belediye Başkanları, Köy Muhtarlıkları ve çiftçilerimize duyurulması hususunda bilgi ve gereğini rica ederim.”

“Aklınızı başınıza alın”

Kırklareli Valiliği ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Mera Otlatma Planı adı altında dağıtımı yapılan yazıya ilişkin konuşan CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan, alınan karara sert tepki gösterdi. Kayan, “AKP iktidarı döneminde on sekiz yılda tarım ve hayvancılığın yok edilme noktasına getirildiğini” söyleyerek hükümete, “Aklınızı başınıza alın” diye seslendi.

Trakya’da artık hayvan üretimi ve çiftçiliğin yüksek maliyetler nedeniyle bitme noktasında olduğuna dikkat çeken CHP’li Kayan alınan karara şu sözlerle tepki gösterdi: “Kimse kusura bakmasın, yumuşak başlıysak, uysal koyun değiliz. Devletin meraları kiralayacağı, hayvan otlatmadan para talep edeceğine, maliyeti azaltmak için çiftçi ve hayvan üreticileri için bu alanları ücretsiz olarak tahsis etmelidir. Geçtiğimiz yıllarda Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı yüzlerce ton gübreyi meralara serpip, çiftçiden beş kuruş almadan ot üretimini arttırdı. Zaten para kazanamayan hayvan üreticilerin gırtlağını sıkılıp ellerinde ne var ne yok alınmaya çalışıyorlar. Hayvan otlatanlardan para cezası alınması, ‘Sen bu işi yapma’ demektir. zaten kendisini geçindirmekte aciz olan hayvan üreticisi bu yükün altından kalkamaz hale getiriliyor. Köylüler bu yükün altından kalkamayınca, hükümet kendi yandaşlarına meraları kiralayacak, bu da köylülerle kiralayanlar arasında çatışmaya neden olacak . Bunlar para almak için artık akla hayale gelmeyecek yöntemler uyguluyorlar, bu olacak iş değil. Bu uygulamalar Türkiye’yi karmaşa ve kaosun içine sürükler. Üretici zaten tarladan ve hayvan üretiminden para kazanamıyordu şimdi iyice bunun üzerine tüy dikecekler, vahim bir durum.

“Düzenlemenin amacı yandaşlarının kullanımına açmak”

Hükümetin amacının söz konusu düzenleme ile mera, kışlak ve yaylakları korumak değil, köylünün yıllardır bakıp, koruduğu bu alanları yandaşlarının kullanımına açmak olduğunu belirten Türabi Kayan, “Et ve süt üreticileri birlikleri mutlaka harekete geçerek, bu kararın iptali için mahkemeye gitmelidir. Aksi takdirde üreticilerin alınan kararlarla ayakta kalması mümkün değil. Yarın Kırklareli örnek gösterilerek bu karar bütün Türkiye’de uygulanabilir” dedi.

Türkiye’nin on sekiz yılda tarım ve hayvancılık alanında bilinçli olarak dışa bağımlı hale getirildiğini de dile getiren Kayan, “Oyun içinde oyun var” diyerek, hükümetin maliyeti artıran kararların altına imza atarak hayvan ve tarım ürünlerinde ithalatın önünü açıp, yandaş firmaların lehine çalıştığını söyledi. (ANKA)

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER