A3 Haber

Vaka sayısı artınca maske ve sosyal mesafe cezaları yazılmaya başlandı

Vaka sayısı artınca maske ve sosyal mesafe cezaları yazılmaya başlandı

Vaka sayısı artınca maske ve sosyal mesafe cezaları yazılmaya başlandı
Haziran 16
15:54 2020

1 Haziran’da başlayan normalleşme süreci sonrası, vaka sayısında artış yaşandı. İnegöl Kaymakamı Şükrü Görücü, “Maske ve sosyal mesafe kuralına uymayanlara ceza kesmeye başladık” dedi.

Bursa’nın İnegöl ilçesinde son günlerde artan koronavirüs vakalarının önüne geçmek amacıyla ilçe protokolü, önlemleri artırdı. İlçede artan koronavirüs vakaları sebebiyle, bir araya gelen İlçe Kaymakamı Şükrü Görücü, Belediye Başkanı Alper Taban ve Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları uyardı.

Alınan tedbirleri daha da sıkılaştıracaklarını belirten Kaymakam Görücü, ilçedeki vatandaşların bazılarının maske ve sosyal mesafe kuralına uymadıklarını belirterek, “Artık maske takmayan ve sosyal mesafeye uymayanlara ceza kesiyoruz” dedi.

30 dakika içerisinde 15 kişiye ceza yazıldı

Atatürk Caddesi’nde maske denetimi yapan polis ekipleri, öğle saatlerinde 30 dakika içerisinde 15 kişiye 392’şer TL’den toplamda 5 bin 880 TL ceza kesti. İnegöl’de dün akşam saatlerinden itibaren ceza yazılan kişi sayısı 55’e yükselirken, toplam kesilen ceza tutarı ise 21 bin 560 oldu.

“İlçede vaka sayılarında artış var”

Toplantının ardından açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, “Toplantıda ilçemizin koronavirüs durumunu değerlendirdik. Özellikle normalleşme süreciyle beraber ilçemizdeki vaka sayılarında artış var. Bu artışı biz genelde vatandaşımızın tedbirleri gevşetmesinden, normalleşme sürecinin aslında yanlış anlamalarında, yani bu yeni normali vatandaşımızın tam olarak uygulamamasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Çünkü eski normalimiz yok. Her şeyi artık hayatımızda yeni normale göre ayarlamamız lazım. Dolayısıyla vatandaşımızın özellikle maske kullanımı konusunda zafiyetlerinin önüne geçmemiz gerekiyor. Vatandaşlarımızın maskesini çene de ya da alt dudağında kullanması, maske kullanmamakla eş değer olduğunu bilmesi gerekiyor. Ve şu anda elimizde kalan tek silah maske ve sosyal mesafeyi korumak” dedi.

“Denetimleri daha da sıklaştıracağız”

İlçede artan pozitif vakalar sebebiyle tedbirlerin artacağını belirten İnegöl Kaymakamı Şükrü Görücü, “Almış olduğumuz tedbirleri daha da sıkılaştıracağız. Çünkü mesafe, maske ve hijyen konusunda hemşerilerimizin bir kısmının gerekli duyarlılığı göstermediğini görüyoruz. Biz şimdiye kadar hemşerilerimizin mağdur olmasını istemedik. Para cezası en son düşündüğümüz şeydi. Ancak bugünden itibaren sosyal mesafeye uymayan ya da maske takmayanlara Hıfzıssıhha Kanunu gereği istemediğimiz halde yazmak durumunda kaldık. Ayrıca daha önce yapılan denetimleri daha da sıklaştıracağız. Kahveleri, restoranları, diğer işyerlerini hepsi hafta da 1-2 gün denetlenecek” diye konuştu.

‘Özellikle hafta sonundan sonra vakalarda artış olduğunu söyleyen Kaymakam Görücü, “Biz tam vaka bitti derken yine arttı. Hemşerilerimiz normalleşmeyi, eski düzeni sandı. Hafta sonundan itibaren vaka sayımız arttı. Yeni bir yaşam tarzını hepimizin benimsemesi lazım. Hemşerilerimiz şunu unutmasın ki, ‘bana bir şey olmaz’ demek doğru bir yaklaşım değildir. Gerekirse en sıkı tedbirleri alacağız” dedi. (DHA)

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER