A3 Haber

Cezaevlerinde Covid-19 nedeniyle altı kişi yaşamını yitirdi: 70 vaka tespit edildi

Cezaevlerinde Covid-19 nedeniyle altı kişi yaşamını yitirdi: 70 vaka tespit edildi

Cezaevlerinde Covid-19 nedeniyle altı kişi yaşamını yitirdi: 70 vaka tespit edildi
Haziran 18
00:35 2020

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, yeni tip koronavirüs Covid-19 salgını sürecinde cezaevlerinde altı kişinin koronavirüsten yaşamını yitirdiğini, 70 vaka tespit edildiğini açıkladı.

A3 Haber Merkezi- Salgındaki duruma ve alınan tedbirlere ilişkin “Covid-19 Pandemi Sürecinde Ceza İnfaz Kurumları” başlıklı rapor hazırlayan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, “önleyici sağlık tedbirleri”, “kuruma ilk kabullerde alınan tedbirler”, “Covid-19 belirtisi gösteren hükümlü ve tutuklular hakkında alınan tedbirler”, “personelin izolasyonu” ile “izin, görüş ve nakil gibi uygulamaların durdurulması” olmak üzere beş ana başlıkta birçok önlem alındığını belirtti.

Önleyici sağlık tedbirleri kapsamında tüm taşıtların, ortak alanların, ortak kullanım araçlarının, ziyaretçi mahallerinin, dezenfekte işlemleri yapıldı. Ceza infaz kurumlarında bulunan tüm tutuklu ve hükümlülere yeteri kadar ücretsiz temizlik ve hijyen malzemesi dağıtıldı. Ayrıca, oda veya koğuşlarından dışarı çıkmaları gerektiğinde kullanmaları için ücretsiz maske ve eldiven temin edildi.

Hükümlü, tutuklu ve personel sayısının fazla olduğu ceza infaz kurumlarına termal kamera kuruldu. Termal kamera kurulmayan kurumlarda personel dahil herkes ateş ölçümü yapılarak kuruma alındı.

Altı tutuklu yaşamını yitirdi

Raporda, Ceza İnfaz Kurumlarında 70 Covid-19 vakası belirlendiği açıklandı. Bunlardan 29 tutuklu ve hükümlünün ceza infaz kurumuna ilk kabul sırasında kontrol amaçlı yapılan PCR testinde pozitif olduğu anlaşıldı.

Bunun dışında iki yerde toplam 41 pozitif vaka tespit edildi. Toplam 70 vakadan 36’sı ilk tetkiklerinin ardından ceza infaz kurumlarında kendilerine ayrılan özel bölümlerde izole ediliyor, 34’ü de sağlık kurumlarında tedavi ve gözlem altında tutuluyor.

Hükümlü ve tutuklulardan solunum cihazına bağlı ya da yoğun bakımda tedavi gören hasta bulunmuyor. Salgının görüldüğü günden bugüne kadar sağlık raporlarına göre daha önce KOAH, böbrek yetmezliği, astım gibi kronik rahatsızlıklarının bulunduğu tespit edilen altı kişi, tedavileri sürerken yaşamlarını yitirdi.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER