A3 Haber

‘Şair Ceketli Çocuk’ Kazım Koyuncu, 15’inci ölüm yıl dönümünde anıldı

‘Şair Ceketli Çocuk’ Kazım Koyuncu, 15’inci ölüm yıl dönümünde anıldı

‘Şair Ceketli Çocuk’ Kazım Koyuncu, 15’inci ölüm yıl dönümünde anıldı
Haziran 25
15:41 2020

‘Şair Ceketli Çocuk’ Kazım Koyuncu, ölümünün 15’inci yıl dönümünde anıldı. Artvin Hopa’daki anıt mezarı başında anma töreni düzenlendi.

Akciğer kanseri nedeniyle 33 yaşında yaşamını yitiren, ‘Şair Ceketli Çocuk’ olarak tanınan Karadenizli sanatçı Kazım Koyuncu, vefatının 15’inci yıl dönümünde sevenleri tarafından anıldı. Artvin’in Hopa ilçesine bağlı Yeşilköy Köyü’ndeki kabri başında Kazım Koyuncu için düzenlenen anma töreni bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle az sayıda kişinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Koyuncu ailesi, koronavirüs salgını nedeniyle tören düzenlemek istemediklerini belirterek, ruhen dayanışma içinde olma çağrısı yaptı. Ailenin çağrısı nedeniyle az sayıda sevenleri Koyuncu’yu mezarı başında andı. Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi de mezara gelerek Koyuncu’yu andı.

“Bu yıl Pançol’da omuz omuza duramayacağız”

Koyuncu ailesi adına yapılan açıklamada, “Her birimizin kendi heybesinde biriktirdiği kadarınca değiştiği ve bununla beraber kolektif bir dönüşüme tanıklık ettiğimiz bir yıl 2020. Biz, Koyuncu ailesi ve siz, Kazım Koyuncu’ya kıymet verenler, şimdi bir farklılığı beraber yaşayacağız. Onun bu dünyadan göçünün 15’inci senesinde, her sene olduğu gibi, onu sonsuza dek bağrına basmış Pançol’da ona olan özlemimizi, ona olan sevgimizi, onsuzluğun acısını paylaşmak için omuz omuza duramayacağız. Bir araya gelmek, beraber ağlamak, birlikte ritüellerimiz her daim iyileştirici olmuştur. Ancak bu kez bir araya gelişimizin hepimizi tehlikeye atabilecek olmasından dolayı anmanın topluca yapılmasına razı olamadık. Her şeyden öte insana hürmet eden Kazım Koyuncu, tek bir kişinin bütüne nasıl bağlı olduğunu derinden hissetmiş biriydi” denildi.

“Ruhen dayanışma içinde olacağımıza eminiz”

Herkesin Kazım Koyuncu’yu anlama ve sevme biçiminin farklı olduğuna yer verilen açıklama şöyle tamamlandı: “Bu nedenle dileyen kendi anma şeklini yaratmakta özgürdür. 25 Haziran’da gökyüzüne bakıp gülümsemek, bir çocukla oynamak, onun için masasına bir tabak eklemek, bir mum yapmak, en sevdiği şarkısını dinlemek, ona dair anılarınızı düşünmek, ‘kumral bir çocuğun yaz öyküsü’ başlıklı bir yazı yazmak belki, bir resim çizmek, fotoğraflarına bakıp, sohbet etmek. Onun anısını ne şekilde onurlandırmak isterseniz. Tüm bunları ayrı mekanlarda olsak dahi kolektif olarak hissedeceğimize, onun da isteyeceği gibi fiziki mesafelerden bağımsız, ruhen dayanışma içinde olacağımıza eminiz.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER