A3 Haber

Nâzım Hikmet’in hiçbir yerde yayımlanmayan beş şiiri TÜSTAV Komintern Arşivi’nde bulundu

Nâzım Hikmet’in hiçbir yerde yayımlanmayan beş şiiri TÜSTAV Komintern Arşivi’nde bulundu

Nâzım Hikmet’in hiçbir yerde yayımlanmayan beş şiiri TÜSTAV Komintern Arşivi’nde bulundu
Haziran 30
14:11 2020

Nâzım Hikmet’in bugüne kadar hiçbir yerde yayımlanmayan beş şiiri, Yapı Kredi Yayınları’nın iki aylık edebiyat dergisi kitap-lık’ın Temmuz-Ağustos sayısında yer aldı.

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan kitap-lık dergisinin 210. sayısının (Temmuz-Ağustos) dosya konusu Nâzım Hikmet’in bilinmeyen şiirleri oldu.

Yapı Kredi Yayınları editörlerinin TÜSTAV Komintern Arşivi’ndeki çalışmaları sırasında bulunan Hikmet’in “İstanbul’da 1 Mayıs”, “Beyanname”, “Gecenin Penceresinde”, “İtiraf” ve “Hayatımız Yirmi İki Kelimede” adlı beş şiirini ilk kez yayımlayan dergide şairin editörü Banu İşlet’in de bir sunuş yazısı bulunuyor.

TÜSTAV Komintern Arşivi’nde bulunan şiirler

Komünist Enternasyonal (Komintern) ve onun milli şubelerinin, bu arada Türkiye Komünist Partisi’nin 1919-1943 arası dönemine ilişkin belgeler 1991 yılında Rusya Devlet Siyasi ve Sosyal Tarih Arşivi (RGASPİ) tarafından tasnifiyle birlikte kullanıma açılmıştı.

Kuruluş halindeki Türkiye Sosyal Tarih Araştırma Vakfı, Amsterdam’da kurulu Uluslararası Sosyal Tarih Enstitüsü’nün de katkılarıyla, burada bulunan Türkiye’ye ilişkin belgelerin mikrofilmlerini aldı. 1999’da dijital ortama aktarılan bu belgeler TÜSTAV Komintern Arşivi olarak Türkiye’de araştırmacılara sunuldu.

Yapı Kredi Yayınları editörleri TÜSTAV Komintern Arşivi’ndeki çalışmaları sırasında Nâzım Hikmet’in daha önce yayımlanmamış bazı şiirlerine ulaştı. Bu şiirler, Nâzım Hikmet’e ait olmayan bir el yazısıyla (eski yazıyla) yazılmış sayfalar halinde, 1925 tarihli belgelerin arasında bulundu.

Beş şiir aynı el yazısıyla, aynı bloknottan koparılmış kareli sayfalara yazılmış. Sayfalar 1’den 6’ya kadar, birbirini takip edecek şekilde numaralandırılmış. Son sayfada yer alan şiir dışındaki diğer dört şiir daha önce yayımlanmamış.

Bunlar sırasıyla “İstanbul’da 1 Mayıs”, “Beyanname”, “Gecenin Penceresinde” ve “İtiraf” adlı şiirler. Son sayfada bulunan “Hayatımız Yirmi İki Kelimede” adlı şiir ise, Nâzım Hikmet’in Bütün Şiirleri’nde “Biz-Hayatımız-Yaptığımız İş” adıyla yer alan şiirin son dizelerini oluşturuyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER