A3 Haber

Avrupa Konseyi’nden Türkiye’ye tepki: Meslek birlikleri değişiklik önerisi endişe verici!

Avrupa Konseyi’nden Türkiye’ye tepki: Meslek birlikleri değişiklik önerisi endişe verici!

Avrupa Konseyi’nden Türkiye’ye tepki: Meslek birlikleri değişiklik önerisi endişe verici!
Temmuz 02
23:44 2020

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Temsilcisi Dunja Mijatovic, TBMM’nin gündemine getirilen avukatları ve meslek birliklerini yakından ilgilendiren değişiklikler ile ilgili endişelerini dile getirdi.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Temsilcisi Dunja Mijatovic, yapılması planlanan değişikliklerin Türkiye genelinde insan hakları savunuculuğu konusunda büyük rol oynayan İzmir, Ankara ve İstanbul baro birliklerini zayıflatacağı uyarısında bulundu. Acele kararlar alınmamasını öneren Mijatovic sivil toplum örgütlerinin ve avukatların bu süreç dışında bırakılmamasının önemine vurgu yaptı.

Euronews’in haberine göre, Yazılı açıklama yapan Mijatovic, “Önerilen değişiklikler özellikle çok sayıda avukatın bulunduğu illerde birçok baro birliğinin ve sendikaların seçim prosedürlerini değiştirecek nitelikte. Bu değişiklikler, Şubat 2020’de yayınlanan Türkiye ile ilgili raporda Avrupa Konseyi tarafından tespit edilen ciddi sorunlara bakıldığında büyük endişe yaratıyor” dedi.

Mijatovic, “Bu sorunlar meslek grupları dahil Türkiye’deki sivil toplum örgütlerini olumsuz etkiliyor. Yasaların çıkarılma sürecinde sivil toplum örgütleri ile yeterince görüşülmemesi durumun daha da kötüleşmesine neden oluyor. Avukat ve insan hakları savunucuları aşırı düzeyde yargı baskısı içinde bulunuyor” ifadelerine yer verdi.

“STK’ların meşru faaliyetleri siyasallaştırılmaya veya teröre bağlanmaya çalışıldı”

Mijatovic, “Son aylarda iktidarda bulunan bazı politikacılar tarafından baro ve tıp birliklerine, açıklaması olmayan eleştiriler yöneltildi. insan haklarını desteklemeye çalışan söz konusu derneklerin meşru faaliyetleri ‘siyasallaştırılmaya’ veya ‘terör’ bağlantısı etiketlenmeye çalışıldı. Örneğin LGBT derneklerine yönelik nefret söylemlerini savunmaya çalışanlar hedef alındı” dedi.

Mijatovic, “Avukatların protesto gösterisi yapması bu bağlamda anlaşılır bir durum” dedi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER