A3 Haber

Polis baro başkanlarını abluka altına almıştı: CHP’li Tanal polis barikatını yıktı

Polis baro başkanlarını abluka altına almıştı: CHP’li Tanal polis barikatını yıktı

Polis baro başkanlarını abluka altına almıştı: CHP’li Tanal polis barikatını yıktı
Temmuz 09
17:08 2020

Baroların yapısını değiştiren yasanın Meclis’te görüşmeleri sürerken baro başkanları Kuğulu Park’ta toplandı. avukatlar ve basın mensupları parka alınmadı. Polisin kurduğu barikata CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve TİP Genel Başkanı Erkan Baş tepki gösterdi. Tanal, polisin kurduğu barikatı iterek açtı; ona göstericiler de destek verdi. Ancak polis kısa süre sonra yeniden barikatları kurdu.

Genel Kurul’da teşkilat yasalarında yapılan taslağın görüşüldüğü sırada baro başkanları protestolarını dün Ankara Kuğulu Park’ta sürdürdü. Polisin, parktaki baro başkanlarının yanına avukatların ve basın mensuplarının geçişine izin vermemesi, polisle sert tartışmaların yaşanmasına neden oldu.

Avukatlar, polise yönelik “Parkı aç, parkı aç” sloganı atarken, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve TİP Genel Başkanı Erkan Baş da polise tepki gösterdi. Tanal, polisin kurduğu barikat noktalarını iterek açarken, onun eylemine diğer göstericiler de destek verdi. Barikatlar kısa süre için yaşanan karmaşa sırasında kısa süre için açıldı ancak polis kısa süre sonra yeniden barikatları kurdu.

Baro başkanları ve avukatların protestosuna destek için gelenler arasında HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy ve Bağımsız Milletvekili Ahmet Şık da yer aldı. (ANKA)

Savunma Direniyor: Ankara’da avukatlara polis saldırısı

Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen çoklu baro teklifine karşı baro başkanları Ankara Kuğulu Park’ta “Savunma Nöbetine” başlamıştı. Baro başkanlarının başlattığı “Savunma Nöbeti”ne katılmak için Kuğulu Park’a girmek isteyen Ankara Barosu’na bağlı avukatlara polis müdahale etti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER